Jiří Doležal z Centra reprodukčního zdraví si váží odvahy rodin vystoupit z anonymity. Léčba neplodnosti je stále tabuizovaná, dokonce i odsuzovaná.

 


„Na rodinách, které dnes na setkání přišly, oceňuji kromě vyjádření vděku za narození vytoužených dětí zejména to, že jsou schopné vystoupit z anonymity svých domovů a jsou hrdé na to, že se k léčbě odhodlaly,“ komentoval akci lékař centra Jiří Doležal, podle kterého je bohužel léčba neplodnosti v naší společnosti stále tabuizovaná i odsuzovaná zejména starší generací. Mnohé páry se za to, že podstoupily mimotělní oplodnění, stydí i před vlastními rodiči.
Zkušenosti Jiřího Doležala využili i kolegové z Hradce Králové, a to lékaři Pavel a Klára Fialovi. „Asi tři roky jsme se snažili počít potomka, ale nedařilo se nám to. Po návštěvě kosteleckého centra došlo velmi brzy k rozuzlení problému a za tři měsíce jsme si vlastně jeli pro děti, když to tak řeknu. Byl to prostě zázrak,“ komentovala narození dvojčátek Justýnky a Honzíka šťastná maminka.

„Kdyby se všechny děti z centra rodily jen pro Kostelec, tak bychom ani nestačili stavět bytové domy. Navíc pan doktor zachránil významnou stavbu, bývalou podnikatelskou vilu, která byla v zoufalém stavu,“ míní starostka Ivana Červinková. Objekt uvedl do takového stavu, že nakonec figuruje i v oblíbeném seriálu Šumná města.