„Dneska měl podle předpovědi foukat vítr, který ale měl večer ustat. Včerejšek jsme proto věnovali přípravám hranice a občerstvení. Díkybohu, přestalo foukat a mohli jsme večer vatru zapálit. Je tu dobrá nálada a musím poděkovat všem kolegům, kteří přispěli k této atmosféře,“ uvedl starosta místních hasičů Michael Stodůlka.

Před samotným pálením hranice s čarodějnicí se vydal průvod s ozdobenou májkou od kulturního střediska Rotunda k obecnímu úřadu, kde byla májka vztyčena. Zpátky k Rotundě se pak šlo s již připravenou čarodějnicí, opět v průvodu, který vedla starostka obce Gabriela Prýmusová.

V areálu Rotundy byly už před setměním přichystány hry a soutěže pro děti, občerstvení v podobě grilovaného masa a klobás, navíc si každý mohl na ohýnku opéct voňavý trdelník z připraveného těsta.

Kořeny lidového zvyku pálit ohně v předvečer prvního máje sahají do dávných dob. Tento původně pohanský zvyk, jehož význam souvisí s příchodem jara, ochranou úrody a celého hospodářství, následně převzala křesťanská kultura.

Od středověku se v noci z 30. dubna na 1. května, kdy mají údajně zlé síly větší sílu než jindy, zapalují ohně na ochranu proti létajícím čarodějnicím, které ztělesňují zlou moc. Filipojakubská noc se také nazývá Noc čarodějnic, Valpuržina noc nebo Beltain. Tuto noc se lidé scházejí u zapálených ohňů a slaví příchod jara. Na některých místech se také staví májky.

Čarodějnice v Bačetíně. | Video: Irena Voříšková