Den otevřených dveří
a zápis
DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ

Školka v Bačetíně bude pro veřejnost otevřena ve středu 
25. března 
od 9 do 16 hodin.

Rodiče mohou v tento den se svými ratolestmi vyzkoušet také speciální velikonoční tvoření.

Vyrábění odstartuje od 15 hodin.

ZÁPIS DO MATEŘSKÉ ŠKOLY
Koná se již 23. dubna od 15 do 17 hodin.

Přijďte se podívat, jak tu malé děti vyrůstají.

Velkým plusem je například skutečnost, že zde mohou do péče učitelek svěřovat maminky své děti už od dvou let. Pro ty nejmenší je zde připravena speciální třída. Tito svěřenci jsou v bačetínské školce nazýváni Lvíčci. Své útočiště mají v přízemí budovy.

Děti vedou 
také k ekologii

Unikátem je v Bačetíně ale hlavně zvláštní styl vzdělávání dětí. Zdejší školka se zapojila do celonárodní sítě mateřských škol Mrkvička, zabývající se ekologickou výchovou. „Do tohoto programu jsme vstoupili poté, co jsem vyzkoušela speciální školení Kapradíčko. To mě velmi oslovilo a tento nápad mě nadchnul," vysvětluje ředitelka školky Gabriela Holendová. Dle jejích slov se právě od té doby zrodil v její hlavě nápad věnovat se dětem trochu jinak.

Jí zdravě, pěstují svou zeleninu

A jak vlastně vypadá den, který stráví ti nejmenší ve školce? Obyčejný a nudný rozhodně není. Děti si totiž zahrají na kutily, zahrádkáře i chovatele zvířat. V mateřské škole nechybí záhon na pěstování zeleniny, děti se ale podílí také na sběru jablek nebo trhání rybízu. Pěstují také květiny. Ve školce se dokonce jí i speciální zdravá strava. V sezoně si tak děti v jídelně například pochutnávají na vlastnoručně vypěstované zelenině.
Mateřská škola v Bačetíně se zapojila také do projektu „Ferda mravenec, práce všeho druhu". „V rámci projektu se vracíme k polytechnice, děti se učí tkát, příst, vyrábět papír. Pracují s kovy, třídí odpad, vše funguje v duchu ekologie. Využíváme na výrobu druhotné materiály, které si nosí děti samy z domu," dodává ředitelka bačetínské školky Gabriela Holendová.

To ale není jediný program, do kterého se snaží učitelky děti zapojit. V Bačetíně totiž odstartoval také projekt Technické mateřské školy, který se zaměřuje na strojní a stavební oblast, biotechnologii, ale i chemii. Ten tu nově vzniká také díky blízké automobilce.
Tyto projekty ve školce teprve vznikají, vše je v zárodku, pedagogický sbor, ale i obec se však do práce pouští s vervou a velkým odhodláním.
„Od začátku nás to velmi nadchlo, chtěli jsme vědět co nejvíce informací. Zatím ale není komplexní plán či projekt, podle kterého bychom se mohli řídit a využít ve výuce. Potřebné pomůcky si musíme nechat vyrobit, proto jde všechno pomalu. Jako první jsme však zařídili školkovou zahradu, kde se udělalo několik záhonků, koupily se také ovocné keře, postupně se bude zahrada dále rozšiřovat" vysvětluje starostka obce Gabriela Prýmusová.

Na jaře v bačetínské školce přibyla malá králíkárna, v které již teď žijí dvě morčátka. Ta mají na starosti také hlavně děti. „Každý den mají dvě děti službu a o morčata se starají. Sledují, zda mají dostatek vody a potravy. Do budoucna bychom rádi k morčátkům pořídili také králíky," prozrazuje dále své plány Gabriela Holendová.

Vznikne speciální polytechnická třída

V Bačetíně už mají v současné době jasnou vizi, chtějí se projektu věnovat naplno a vytvořit tak speciální třídu. „Chtěli bychom v podkroví vybudovat speciální polytechnickou třídu. Naším plánem je, aby v budově školky vzniklo místo půdy speciální zázemí. Kluci by tu mohli pracovat s kladívky a šroubováky, nechyběly by tu ani malé ponky. Děvčata by měla k dispozici tkací stroj," prozrazuje detaily plánované rekonstrukce starostka Bačetína.
Stavební akci by chtěli v obci rozjet co nejdříve, podkroví se ale musí nejprve zateplit. V letošním roce by měl vzniknout projekt na plánovanou akci. Gabriela Prýmusová také dodává, že by rádi využili na tuto přestavbu dotaci. Momentálně nelze odhadnout, jaká bude konečná částka potřebná na rekonstrukci.
Vybavení zahrady financuje obec, ta chce dále pracovat na jejím dalším rozšíření.

Na venkovním domku by ještě měly přibýt svody na užitkovou vodu, kterou budou zalévat záhony. Ti nejmenší se naučí v rámci ekologie, jak se dá dešťová voda dále využívat. Na zahradě také v letošním roce přibude komunitní sezení, kde se budou scházet děti nejen s učiteli, ale také s rodiči. Hlavním cílem učitelů zdejší mateřské školy a také obce je učit děti, aby k životu na vesnici měly blíže a zůstávaly na vesnici žít i v dospělosti a pomohly tak zachovat tradiční hodnoty.
Vaše dítě může být právě jedním z nich.