VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bačetínská školka láká netradičním přístupem

Bačetín – Zdejší mateřská škola je na první pohled vesnickou školkou jako každá jiná, zdání ale klame.

20.3.2015
SDÍLEJ:

DĚTI VE ŠKOLCE mají vlastní králíkárnu (na snímku vlevo), v ní chovají dvě morčátka. Do budoucna tu přibudou také králíci.Foto: Stanislava Rohrová

Den otevřených dveří
a zápis
DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ

Školka v Bačetíně bude pro veřejnost otevřena ve středu 
25. března 
od 9 do 16 hodin.

Rodiče mohou v tento den se svými ratolestmi vyzkoušet také speciální velikonoční tvoření.

Vyrábění odstartuje od 15 hodin.

ZÁPIS DO MATEŘSKÉ ŠKOLY
Koná se již 23. dubna od 15 do 17 hodin.

Přijďte se podívat, jak tu malé děti vyrůstají.

Velkým plusem je například skutečnost, že zde mohou do péče učitelek svěřovat maminky své děti už od dvou let. Pro ty nejmenší je zde připravena speciální třída. Tito svěřenci jsou v bačetínské školce nazýváni Lvíčci. Své útočiště mají v přízemí budovy.

Děti vedou 
také k ekologii

Unikátem je v Bačetíně ale hlavně zvláštní styl vzdělávání dětí. Zdejší školka se zapojila do celonárodní sítě mateřských škol Mrkvička, zabývající se ekologickou výchovou. „Do tohoto programu jsme vstoupili poté, co jsem vyzkoušela speciální školení Kapradíčko. To mě velmi oslovilo a tento nápad mě nadchnul," vysvětluje ředitelka školky Gabriela Holendová. Dle jejích slov se právě od té doby zrodil v její hlavě nápad věnovat se dětem trochu jinak.

Jí zdravě, pěstují svou zeleninu

A jak vlastně vypadá den, který stráví ti nejmenší ve školce? Obyčejný a nudný rozhodně není. Děti si totiž zahrají na kutily, zahrádkáře i chovatele zvířat. V mateřské škole nechybí záhon na pěstování zeleniny, děti se ale podílí také na sběru jablek nebo trhání rybízu. Pěstují také květiny. Ve školce se dokonce jí i speciální zdravá strava. V sezoně si tak děti v jídelně například pochutnávají na vlastnoručně vypěstované zelenině.
Mateřská škola v Bačetíně se zapojila také do projektu „Ferda mravenec, práce všeho druhu". „V rámci projektu se vracíme k polytechnice, děti se učí tkát, příst, vyrábět papír. Pracují s kovy, třídí odpad, vše funguje v duchu ekologie. Využíváme na výrobu druhotné materiály, které si nosí děti samy z domu," dodává ředitelka bačetínské školky Gabriela Holendová.

To ale není jediný program, do kterého se snaží učitelky děti zapojit. V Bačetíně totiž odstartoval také projekt Technické mateřské školy, který se zaměřuje na strojní a stavební oblast, biotechnologii, ale i chemii. Ten tu nově vzniká také díky blízké automobilce.
Tyto projekty ve školce teprve vznikají, vše je v zárodku, pedagogický sbor, ale i obec se však do práce pouští s vervou a velkým odhodláním.
„Od začátku nás to velmi nadchlo, chtěli jsme vědět co nejvíce informací. Zatím ale není komplexní plán či projekt, podle kterého bychom se mohli řídit a využít ve výuce. Potřebné pomůcky si musíme nechat vyrobit, proto jde všechno pomalu. Jako první jsme však zařídili školkovou zahradu, kde se udělalo několik záhonků, koupily se také ovocné keře, postupně se bude zahrada dále rozšiřovat" vysvětluje starostka obce Gabriela Prýmusová.

Na jaře v bačetínské školce přibyla malá králíkárna, v které již teď žijí dvě morčátka. Ta mají na starosti také hlavně děti. „Každý den mají dvě děti službu a o morčata se starají. Sledují, zda mají dostatek vody a potravy. Do budoucna bychom rádi k morčátkům pořídili také králíky," prozrazuje dále své plány Gabriela Holendová.

Vznikne speciální polytechnická třída

V Bačetíně už mají v současné době jasnou vizi, chtějí se projektu věnovat naplno a vytvořit tak speciální třídu. „Chtěli bychom v podkroví vybudovat speciální polytechnickou třídu. Naším plánem je, aby v budově školky vzniklo místo půdy speciální zázemí. Kluci by tu mohli pracovat s kladívky a šroubováky, nechyběly by tu ani malé ponky. Děvčata by měla k dispozici tkací stroj," prozrazuje detaily plánované rekonstrukce starostka Bačetína.
Stavební akci by chtěli v obci rozjet co nejdříve, podkroví se ale musí nejprve zateplit. V letošním roce by měl vzniknout projekt na plánovanou akci. Gabriela Prýmusová také dodává, že by rádi využili na tuto přestavbu dotaci. Momentálně nelze odhadnout, jaká bude konečná částka potřebná na rekonstrukci.
Vybavení zahrady financuje obec, ta chce dále pracovat na jejím dalším rozšíření.

Na venkovním domku by ještě měly přibýt svody na užitkovou vodu, kterou budou zalévat záhony. Ti nejmenší se naučí v rámci ekologie, jak se dá dešťová voda dále využívat. Na zahradě také v letošním roce přibude komunitní sezení, kde se budou scházet děti nejen s učiteli, ale také s rodiči. Hlavním cílem učitelů zdejší mateřské školy a také obce je učit děti, aby k životu na vesnici měly blíže a zůstávaly na vesnici žít i v dospělosti a pomohly tak zachovat tradiční hodnoty.
Vaše dítě může být právě jedním z nich.

Autor: Stanislava Preclíková

20.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojní inženýr 25 000 Kč

Inženýři elektrotechnici a energetici přístrojů, strojů a zařízení Elektroinženýr/ka trainee. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt zasláním životopisu na e-mail Hana.Kučerova@assaabloy.com. , Požadavky:, - VŠ vzdělání nejlépe elektro zaměření, - aktivní znalost AJ (písemná i komunikativní úroveň), - komunikační a organizační schopnosti, - velmi dobrá znalost práce na PC (MS Office), Program v délce 18 měsíců zahrnuje:, - seznámení se s činnostmi různých oddělení a týmů pod vedením mentora , - získání přehledu a cenných zkušeností, které napomohou nasměrovat další kariéru , - získání pracovních zkušenosti plněním úkolů v odd R & D, - v rámci zahraniční pracovní stáze v délce 3 měsíců práce na konkrétním projektu pod vedením domovské i zahraniční pobočky, - následujících 9 měsíců řešení konkrétních povinností vyplývající z pozice, Pracovní náplní bude zejména:, - podpora výroby elektro-mechanických produktů a jejich vývoj, - podílení se na spolupráci v rámci koncernu, - zlepšování a optimalizace produktů, Zaměstnanecké výhody:, - 5 týdnů dovolené, dotované stravování a jídelna s doplňkovým prodejem , - příspěvek na penzijní připojištění, docházkový a roční bonus, - program benefitů Cafeterie, možnost profesního růstu, - 13. mzda.. Pracoviště: Assa abloy czech & slovakia s.r.o., Strojnická, č.p. 633, 516 01 Rychnov nad Kněžnou. Informace: Hana Kučerová, +420 494 511 125.

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 14 080 Kč

Pomocníci v kuchyni Pomocná síla do kuchyně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14080 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt zasláním nebo osobním doručením žádosti o zaměstnání s životopisem. , Bližší informace telefonicky PÁ od 7:00 do 14:00 hod. (pí Vymětalová, 494 502 280). , - spolehlivost, zodpovědnost, samostatnost, - pracovní doba: 6:00 - 14:30 hod.+ 1 x za 14 dní víkendová služba , - příspěvek na stravování, 5 týdnů dovolené, zaměstnanecké benefity, - nástup možný ihned.. Pracoviště: Oblastní nemocnice náchod a.s. - nemocnice rychnov n.kn., Jiráskova, č.p. 506, 516 01 Rychnov nad Kněžnou. Informace: Drahomíra Vymětalová, +420 494 502 280.

Obchod - Obchod Obchodní referent 23 500 Kč

Obchodní referenti Odborný/á pracovník/ice logistiky. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23500 kč, mzda max. 30500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt telefonicky, osobně nebo e-mailem jslaby@kba-grafitec.cz., - SŠ vhodného zaměření, - vhodné i pro absolventy, - aktivní znalost AJ, případně NJ ve stupni B1, - znalost MS Office, - znalost systému SAP výhodou, - praxe na pozici v nákupu či logistice výhodou, Popis pracovní činnosti:, - nákup zboží v koordinaci s výrobním plánem a požadavky, - řízení dodavatelských vztahů, cenové politiky, poptávky, - výběr dodavatelů, - řešení smluvních podmínek , - výkon související činnosti v souladu s efektivní zásobovací politikou, - příjem zboží, kontrola dodacích listů a dalších dokumentů doprovázející zboží, - zpracování podkladů pro reporting, - komunikativnost, spolehlivost, samostatnost, pečlivost, Zaměstnanecké výhody:, - zázemí stabilní společnosti s jedinečnou technologií a zahraniční účastí, příspěvek na stravování, penzijní připojištění, příspěvky ze sociálního fondu, 5 týdnů dovolené, odborné vzdělávání, kvalifikační rozvoj, jazykové kurzy, možnost hlídání dětí ve firemní dětské skupině, další výhody plynoucí z kolektivní smlouvy.. Pracoviště: Kba-grafitec s.r.o., Opočenská, č.p. 83, 518 01 Dobruška. Informace: Jan Slabý, +420 601 133 147.

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 17 000 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Vedoucí prodejny. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt zasláním životopisu na e-mail kuncar@orlickykonzum.cz. , - SOU, - nástup dle dohody, - mzdové zvýhodnění za sobotu + ostatní příplatky, - dovolená 24 dnů, příspěvek na stravování.. Pracoviště: Orlický konzum, obchodní a výrobní družstvo kostelec nad orlicí - prodejna české meziříčí, Osvobození, č.p. 511, 517 71 České Meziříčí. Informace: František Kunčar, +420 731 597 305.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na ropuchy přišlo jaro. Je čas námluv.

Na ropuchy přišlo jaro. Je čas námluv

Stalak Bike Cup.

Stalak Bike Cup v Rychnově

Sloučení škol revoluci nepřinese, obejde se bez radikálních změn

Královéhradecko, Trutnovsko /ROZHOVOR/ - Středoškolské vzdělávání v Hostinném i na Obchodní akademii v Trutnově pokračuje, sloučení s jinými školami ho neohrozí.

Blašková slavila vítězný double

Dobré - Doberská stolní tenistka obhájila dva tituly mistryně České republiky.

Centrum Orion má novou zahradu. Pomohla místní firma

Rychnov nad Kněžnou - Spolek Centrum Orion pomáhá dětem a mladým dospělým osobám s handicapem v rámci okresu Rychnov nad Kněžnou téměř 20 let.

Jarní půlmaraton ovládl Miřejovský

Rychnov nad Kněžnou - Druhý ročník Jarního půlmaratonu, který stejně jako v loňském roce našel útočiště v malebném prostředí u hotelu Studánka u Rychnova nad Kněžnou, přilákal na tři stovky závodníků ve všech věkových kategoriích.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT