Na začátku třetího březnového týdne putovala do firmy Esito v Ohnišově objednávka na výrobu látkových roušek ve velikostech XS, M a L pro celou obec. V době dodávky prvních 60 barevných dětských kusů se však ukázalo, že kapacita výrobce neumožní dodržet sjednaný termín.

Doba je vážná, a tak ani tento fakt nezabránil realizaci, neboť do Bačetína dorazila nabídka na vzájemnou spolupráci. „Dohodli jsme a z Ohnišova nám začali dodávat polotovary,“ řekla starostka Bačetína a pokračovala: „My jsme oslovili šikovné švadlenky v obci. Přihlásily se nám zručné ženy a ty roušky sešívaly. Dokonce měly své pomocnice.“ Kooperace se brzy rozběhla na plné obrátky. S využitím perfektní znalosti místních poměrů se v Bačetíně podařilo kompletovat tzv. rodinné balíčky, obsahující roušky pro všechny členy každé domácnosti.

První roušková vlna nejdříve „zaplavila“ schránky rodin s dětmi. Pak následovaly další. Balení roznesli distributoři i těm, kteří vedení obce ohlásili, že si roušku zajistili sami. Na obci navíc zůstane rezerva pro akutní případy. A závěr? Starostky v Podorlicku v těchto dnech všemi silami i umem naplňují význam slova, charakterizujícího jejich post. O své obyvatele se starají, jak nejlépe mohou. A ti jim podávají pomocnou ruku.

Dana Ehlová