VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Azylový dům Emauzy ČR: Dům hrůzy

Rychnov nad Kněžnou - Obyvatelé Emauz: „V azylovém domě vládne atmosféra strachu.“ Dochází zde i k fyzickému násilí a vyhrožování

25.7.2010 3
SDÍLEJ:

Ilustrační foto - azylový důmFoto: Deník

Podle výpovědí několika zaměstnanců a klientů azylového domu v Rychnově nad Kněžnou už nemá občanské sdružení Emauzy ČR nic společného s křesťanským smýšlením. Vládne zde prý atmosféra strachu a donašečství a s klienty se jedná jako s nesvéprávnými. Muži, kteří poskytli Deníku informace o životě za zdmi pobytového zařízení, si nepřejí zveřejnit své jméno. „V minulém týdnu nás fyzicky napadl v opilosti vedoucí provozu Petr Schoř,“ vyprávěl jeden z napadených, který utržil podlitiny a agresor mu zlomil nos. U incidentu zasahovala Policie ČR, která doporučila podat trestní oznámení. „Nechtěl jsem další problémy, a tak jsem oznámení nepodal,“ vysvětluje jeden z těch, jimž vyhrožoval zabitím provozní, který je bývalým bezdomovcem a klientem Emauz.

„Mám obavy z dalšího násilí,“ sdělil dále a popsal, že u události bylo několik svědků a o věci věděli jak sociální pracovníci, tak místopředseda sdružení Radomír Rais, aniž by provinění provozního řešili nějakým postihem. Trest čeká naopak napadené muže: „Dostali jsme okamžitou výpověď z bytu, ačkoliv jsme neporušili podmínky smlouvy. Vedení a provozní se kryjí navzájem.“ Místopředseda sdružení Radomír Rais považuje celou záležitost za drby a sociální pracovník Jiří Schejbal k věci uvedl: „Nejsem si vědom, že by se v pracovní době taková věc stala.“

Výše uvedený incident je špičkou ledovce zarážejících poměrů, které v Emauzích panují. Bezdomovci, kteří si nepředplatí stravu, prý nedostanou najíst, což je v rozporu s vykonáváním sociální služby. „To je individuální,“ připustil sociální pracovník. „Příchozí klient příkladně dostane jídlo pod podmínkou, že splní nějakou práci v domě. Klienti tak z velké části suplují práci uklízečky, která uklízí jen personální prostory,“ popisují obyvatelé Emauz.

Sociální totalita?

„Vládne tu totalitní nálada, kdo řekne, že s něčím nesouhlasí, je vyhozen. Zaměstnanci mají od vedení přísný zákaz hovořit s médii. Vyhazov tak z těchto důvodů dostali ředitelka Halina Sehnoutková, jeden ze sociálních pracovníků, vrátný a klienti, kteří se vedení znelíbí. Někteří jsou vyhozeni za to, že přišli do zařízení opilí, jiní však jsou v domě opilí denně a nevadí to. Někteří bezdomovci odchází už po dvou dnech. Při komunitním setkání vedení klientům nařizuje, co mají říkat inspektorům z Krajského úřadu. Zaměstnanci i uživatelé služeb mají strach,“ zní vyprávění, na které Radomír Rais odmítá reagovatat se slovy: „Nechte Emauzy být.“ Ilustrativní je také skutečnost, že se podle zdrojů Deníku v uplynulých čtrnácti dnech dva z klientů pokusili o sebevraždu, sociální pracovník jeden z případů potvrdil.

Bezdlužnost máme v pořádku

„Zadavatel podle našich informací dosud nerozhodl ve věci zadávacího řízení veřejné zakázky poskytování sociálních služeb Azylové domy – osoby bez přístřeší – Rychnov nad Kněžnou. Řízení stále probíhá,“ vyjádřila se Iva Plíšková, asistentka Advokátní kanceláře Holec, Zuska a Partneři, která řízení koordinuje. Podmínkou pro čerpání financí Královéhradeckého kraje je však bezdlužnost organizace. „Bezdlužnost máme v pořádku,“ říká Radomír Rais, pohled do katastru nemovitostí však hovoří jinak: Na všechen nemovitý majetek sdružení je uvalena exekuce.

Rais je ochoten hovořit pouze na téma plánů do budoucna: „Chceme srovnat ty nepořádky, které tady udělala Bláhová (bývalá předsedkyně sdružení, pozn. redakce), to především, dát dohromady objekt v Lupenici a tak dále. Exekuci zavinila Bláhová,“ řekl Radomír Rais rok poté, co zbavil Hanu Bláhovou netradičním způsobem předsednictví a všechny ostatní tehdejší zaměstnance jejich funkcí. (ira)

Autor: Iva Růžičková

25.7.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Počítání volebních hlasů.
AKTUALIZUJEME
70

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí

Rychnov nad Kněžnou - Na základě informací, že v jednom objektu na Rychnovsku dochází k neoprávněnému pěstování rostlin, proběhly po předchozím zadržení tří osob na třech místech, v okolí Rychnova nad Kněžnou a Vamberka, domovní prohlídky.

Rychnov a Kostelec hrají doma

Rychnovsko - Pozvánka na fotbal:

Kam za zábavou: Funk You! a DJ All-in

Rychnovsko /POZVÁNKY/ - Na koupališti v Kostelci nad Orlicí proběhne již legendární tancovačka, kde si užijete funky a breakbeat hudbu. Akce se koná v sobotu 21. října od 21 do 2 hodin.

Baroni přivítají Nový Bydžov

Rychnovsko - Kam za sportem v okrese:

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení