Sníh pod nohama křupe, když zdolávám mírný kopec za vesnicí, projdu mezi stromky a jsem tady. Zasněženou autokrosovou dráhu lemují řady pneumatik, opodál jsou na dřevěném pódiu stupně vítězů a za nimi se nad závodištěm zvedá zděná budova.

„Tady se učí deváťáci a tamhle je sborovna,“ ukazuje na jinou, dřevěnou prosklenou stavbu jedna z maminek, která si přijela pro syna.

Celoroční škola v přírodě

Vedle sborovny ve „skleníku“ zakoušejí v dřevěné stavbě, připomínající tu z Obecné školy, romantiku starých časů při vyučování další školáci. Své třídy tu mají šesťáci, sedmáci a osmáci, a to i s jídelnou. O boudu jsou opřené staré sedačky, sáňky, ale je tu i pingpongový stůl.

„Připadají si tu jako ve škole v přírodě, jsou z toho úplně nadšení,“ tvrdí zaměstnankyně školy, která mě nechává nahlédnout dovnitř.

A jak se zdá, nikomu nevadí ani rozblácená cesta před „školou“. I ta k romantice zdejšího prostředí tak nějak patří.

„Na závodišti budeme celý školní rok. Má to své kouzlo, ale pevně doufám, že v září už tam nebudeme,“ říká ředitel Základní školy Trivium Plus v Dobřanech v Orlických horách Jan Grulich.

Škola se přistavuje proto, aby vůbec pobrala současné množství žáků, které převyšuje i počet místních obyvatel. Díky přístavbě bude mít devět plnohodnotných tříd a počítačovou, jazykovou a přírodovědnou učebnu.

Náklady vzrostly

Ještě na jaře loňského roku potřebovala škola sehnat na dofinancování přístavby školy 6,5 milionu korun. Až neuvěřitelné peníze se podařilo nashromáždit díky sbírce, dražbám a dalším akcím na podporu školy. Jenže konečná částka za rekonstrukci se ještě prodraží.

„Na jednu stranu se daří shánět peníze, na druhé straně však kvůli chybám v projektu roste i stránka výdajů. Je to neskutečně náročný projekt. Zajásali jsme, že jsme vybrali skoro pět milionů korun, ale náklady nám vzrostou skoro o dva miliony korun,“ vysvětluje Jan Grulich.

V současné době už na budově školy vyrostla konstrukce s krovy, které jsou pobité prkny, střešní krytina ještě chybí.