Kdo se chtěl v pátek v 9 hodin dopoledne vypravit autobusem z Rokytnice v Orlických horách do Ústí nad Orlicí, měl smůlu. Autobusů se cestující nedočkali ani ve 14 a v 17 hodin a spoje nevyjely ani v opačném směru. A nebylo to poprvé.

Společnost BusLine, která dopravu na této trase zajišťuje, se cestujícím na svém facebookovém profilu omluvila. Potýká se s nedostatkem řidičů. Sklidila však pořádnou nálož kritiky.

Samosběr jahod v druhé polovině června vrcholí.
FOTO: Traktorem jahody nesklidíte. Samosběry vrcholí! Doma voní koláče i džemy

„Na toto jste měli myslet dřív, věděli jste dostatečně dlouho dopředu, že budete obsluhovat autobusovou dopravu v Pardubickém kraji. Doufám, že dostanete pořádnou pokutu a vzniklé škody budete cestujícím kompenzovat. Pokud nemáte řidiče, tak jste se vůbec neměli přihlašovat do výběrového řízení,“ vzkázal na adresu dopravce Vít Ondrůšek z Moravské Třebové.

Hradecký hejtman Martin Červíček minulý čtvrtek prohlásil, že kraj bude žádat vysvětlení a také sankce za neodjeté spoje. „Za poslední týden evidujeme 65 spojů objednávaných Pardubickým krajem, které na území našeho regionu nejely. Jedná se o marginální část linek, které denně v Královéhradeckém kraji jezdí. Nelíbí se nám to, a proto jsme zástupce společnosti BusLine požádali o nápravu. Situaci budeme nyní sledovat a případně jednat s Pardubickým krajem o dalších krocích,“ uvedl v pondělí Martin Červíček.

Kvůli desítkám nevyjetých spojů se v pátek sešel vedoucí odboru dopravy kraje Tomáš Jurček s jednatelem společnosti BusLine.

„V rámci smlouvy s Královéhradeckým krajem ohledně obslužnosti zatím nemáme žádné výpadky. Plníme ji ve sto procentech. Zřejmě tam šlo o nějakou chybičku v komunikaci,“ komentoval jednatel společnosti BusLine Michal Hanč.

Ze židovského hřbitova v Dobrušce.
Válka semlela zkrachovalého dobrušského obchodníka i Poláčkova špeditéra Wachtla

V případě dopravní obslužnosti mezi Rokytnicí v Orlických horách a Ústím nad Orlicí však problémy připustil. „Jde o výkony Pardubického kraje. Potýkáme se tam s nedostatkem řidičů, snažíme se to řešit a bavili jsme se s panem Jurčekem, jak zajistit, aby zajíždění do Královéhradeckého kraje nebylo omezeno. Ve skupině BusLine pro Pardubicko v současné době chybí přes dvacet řidičů,“ vysvětlil Hanč.

Řidiči odcházejí do důchodu. Náhrada není

Nalákat nové řidiče se nedaří, benefity nezabírají. „Dopravní podniky v Hradci Králové, v Pardubicích a jiné už spoje omezily, a to dopravní podnik v Hradci nabízí i byty. Ta situace není vážná jen u BusLine, ale v celé republice. Rok od roku další řidiči odcházejí do důchodu a nikdy je nenahradíte stejným počtem,“ popsal Hanč.

Pardubický hejtman Martin Netolický už v minulém týdnu avizoval, že lidé nebudou u tohoto dopravce až do odvolání platit jízdné a že společnost BusLine čeká pokuta. Cestující však teď nejvíc zajímá to, kdy už nebudou muset na webových stránkách Oredo v dlouhých seznamech nevyjetých spojů vyhledávat, zda je mezi nimi i ten jejich.

„Chtělo by spíš napsat, co opravdu pojede, a ručit za to,“ konstatovala Jitka Dostálová z Rudoltic.

I v pondělí čekalo cestující dlouhé čtení, seznam nevypravených spojů přímo na stránkách společnosti BusLine čítal přes 120 položek a opět mezi nimi nechyběly ty mezi Rokytnicí v Orlických horách a Ústím nad Orlicí.

Z pátečních hudebních oslav kulatin Janka Ledeckého na nádvoří opočenského zámku.
FOTO: Janek Ledecký slavil v Opočně šedesátku. Jak jinak než koncertem

„Už spolupracujeme s různými subdodavateli, teď momentálně nám v tom ještě poměrně významně pomáhá kraj. Ale ani předchozí dopravci nemají šoféry. Máme kampaně, jsem schopni připravit řidiče kamionů i osobních aut, mohou absolvovat autoškolu na naše náklady, zacvičíme je, zaškolíme. Ale jsou to jednotky lidí, kteří projeví zájem, a řada z nich třeba po měsíci pochopí, že to není práce pro ně, a všechno přijde vniveč,“ dodal jednatel společnosti BusLine.