Čtvrteční stávka v dopravě se v rychnovském regionu nikterak dramaticky neprojevila. Stejně jako jinde v republice nejezdily vlaky. Dráhám se však podařilo zajistit náhradní dopravu, která spojovala Borohrádek a Rychnov s krajskou metropolí.

Autobusy jezdily v obou směrech každé dvě hodiny, ovšem nejenže již od rána nabíraly zpoždění, ale ani nebyly cestujícími tolik využívané. „Jakmile začala jezdit auta a zapnuly se semafory, nedá se to stíhat,“ lamentoval řidič ranního spoje mířícího mezi sedmou a osmou hodinou z Hradce do Rychnova. Lidé do škol a zaměstnání vyrazili nejspíš vlastními vozidly, nebo zůstali doma. „Od pěti ráno jsem svezl dohromady pět lidí,“ krčil rameny „pendlující“ šofér.

Na zastávkách postávali spíš jednotlivci, než skupiny cestujících. „Ve středu večer jsem se byla zeptat na vlakovém nádraží, kde mi řekli, že bude jezdit náhradní doprava. Ale víc jsem se moc nedozvěděla, třeba jestli se nemá čekat na autobusovém nádraží,“ podělila se v Rychnově o názor mladá studentka mířící k přijímacím zkouškám do Hradce Králové. „Doufám, že to neprošvihnu,“ dodala, když se dozvěděla, že autobus nabírá zpoždění.

Zajímavý byl pohled na osiřelá nádraží, kde život ve čtvrtek skomíral. „Mně je to jedno, já tady mám kolo,“ hlesl jen muž popíjející na lavičce ve významné stanici v Týništi nad Orlicí. Ano, ani v tomto dopravním uzlu vlaky nejely. Stánkaři ve vestibulu ovšem nelenili a otevřeli. „Lidí sem přišlo opravdu málo, čekají se tržby minimálně o polovinu nižší,“ prozradila prodavačka, jež si nepřála být jmenována.

Ve stanicích, kde náhradní autobusová doprava ve čtvrtek zastavovala, měli lidé život alespoň o něco snadnější. Výjimkou nebylo ani okresní město. I v Rychnově se ovšem našli lidé zdráhavější k diskuzi o včerejším dění. „Mně se na nic neptejte, já dělám u dráhy,“ kuse odvětila žena na místním nádraží.

A jak vypadala situace ve školách a firmách? Dopad stávky byl rovněž minimální. Většinou se akceptovaly omluvenky žáků, pracující si v některých případech vzali raději dovolenou. Nicméně pro motorizované občany se zase tolik nedělo.

„Zdejší zaměstnanci jsou buď místní lidé nebo jezdí do práce auty, takže jsme žádnou absenci nezaznamenali,“ potvrdila Martina Rašková z Pobytového střediska v Kostelci.

Ředitelé středních škol již dříve uvedli, že dopad stávky na průběh výuky bude rovněž minimální.

(ill, mif)