Nejvíce lidí jezdí ráno a odpoledne v takzvaných školních spojích.

Lidé pracující na směny autobusovou dopravu skoro nevyužívají. Do práce jezdí hromadně autem, je to pro ně pohodlnější i efektivnější. Peníze za benzin si pak rozpočítají.

Přesto jsou někteří obyvatelé okresu na autobusové dopravě závislí, jinou možnost, jak se dostat například k lékaři, totiž nemají.
Do autobusu tak usednou převážně děti, které jedou do školy, a senioři. Na vesnicích jsou tak nejvíce využívané ranní spoje. Těmi cestuje nejvíce obyvatel.
Na některých místech nastává problém v návaznosti spojů, cestujícím totiž další spoj buď ujede před nosem, nebo na něj musí delší dobu čekat.

V horských obcích jezdí poloprázdné autobusy o víkendu, proto jich do vesnic v sobotu a v neděli vyráží pouze minimum. Situace se ale mění v letní a zimní sezoně, v té době cestují autobusem například turisté nebo lyžaři.

Frčí ranní spoje

Rychnovsko – Jezdit do práce autobusem? To už je pro mnohé nemyslitelná volba. Většina lidí na Rychnovsku totiž využívá na cestu do zaměstnání vlastní auta, mnohdy jich jezdí více dohromady.
Jezdit do práce autobusem na směny ale prý není reálné. „Bydlím na vesnici, nějaké autobusy sem zajíždí, ale skoro je nevyužívám. Do práce bych se tak rozhodně nedostal. Dělám na směny, takže nějaké spoje bych využít mohl, ale třeba na noční bych se neměl jak dostat, proto raději jezdím autem, je to pro mě pohodlnější," vysvětluje Aleš Pokorný z Rychnovska.
Dle jeho slov se často domluví více lidí a společně pak zaplatí benzin.
Autobusovou dopravu tak využívají hlavně děti a důchodci. „Vím, že od nás z obce jezdí drtivá většina lidí do práce svými auty. Hodně jich už pracuje ve třísměnném provozu, a takové cestování autobusy nepokryjí. Nejvíce využíván je tu ranní spoj, kterým jezdí děti do školy a senioři například k lékaři," vysvětluje starostka Rybné nad Zdobnicí Marie Valášková.
Dle jejích slov je v Rybné více využívaná autobusová doprava než vlakové spoje. Vlaková zastávka je totiž poměrně daleko. Využívají ji tak většinou pouze obyvatelé, kteří bydlí na dolním konci obce.

Na horách autobus využívají cestující hlavně v sezoně. „Víkendové spoje jsou tu méně využívané, více cestujících ale jezdí například v letní sezoně, je to hodně nárazové," prozradil starosta Liberka Jiří Šimerda.
Ten také dodává, že některé autobusy přímo nenavazují na vlakové spoje. Lidé pak musí v Rychnově dlouho čekat.
Ve Vamberku je hodně využívaná hlavně místní linka. „Lidé odtud hodně jezdí autobusem přes Peklo nad Zdobnicí až do Rychnova. Touto linkou cestují dost často starší lidé, autobus je totiž odveze až k poliklinice," vysvětluje starosta Vamberka Rudolf Futter.

V poslední době sice autobusové spoje na Rychnovsku nijak výrazně nepřibývají, obce ani města se však nesetkávají s tím, že by měli obyvatelé nějaké speciální požadavky. Auta na cestování ale využívá většina mladých lidí.