Jak si v krátké chvíli vydělat pěkné peníze a nehnout ani prstem? Není nic jednoduššího než zamířit do některé z mnoha heren s automaty nebo ruletou.
Bohužel toto doporučení funguje spíše jako návod, jak o peníze přijít. Přesto se hernám na Rychnovsku daří. Za automaty je možné vyrazit v Rychnově, Kostelci, Dobrušce, Týništi i Vamberku.

Místo kávy herna

Největší nepříjemnosti způsobila herna obyvatelům Dobrušky a okolí. Automaty se objevily na místě mléčného baru, který na tamním náměstí fungoval už před rokem 1989. „Mlíčňák tady byl zavedený a chodila jsem tam často. Každé úterý jezdím na trhy na náměstí, někdy k doktorovi. Když mi zbyde čas do odjezdu autobusu, nemám kam zajít na kávu a zákusek. Restaurace s hernou, která tam je teď, je ráno ještě zavřená a stejně bych tam asi nešla,“ stěžovala si Františka Plašilová z Českého Meziříčí.

Peníze pro město

Obecní úřad neměl možnost této změně zabránit. „Majitel splnil všechny podmínky a my nemáme žádnou páku, jak proti tomu zakročit. Vím o tom, že občanům se zrušení mléčného baru příliš nelíbí. Existoval zákon, který dával městu pravomoc k udělení souhlasu s umístěním provozovny, ale ten je zrušený, takže se nedá nic dělat,“ vysvětlovala vedoucí Živnostenského odboru Obecního úřadu v Dobrušce Dana Ehlová.

Města mohou zakročit proti rozšiřování automatů vlastní vyhláškou. Podle Ehlové taková vyhláška existovala i v Dobrušce, s příchodem nového zastupitelstva však byla zrušena. „Vyhláška už není a herny povolujeme, pokud majitel splní všechny podmínky. Město má navíc z těchto provozoven příjem,“ dodala Ehlová.

V Rychnově nad Kněžnou se herny nacházejí také, vážné problémy s nimi ale nejsou. Provozovny dbají na kontrolování občanských průkazů u mladších lidí, většina je vybavena kamerovým systémem. „Nemáme s provozováním heren špatné zkušenosti a nevím ani o negativních reakcích od občanů,“ uvedl vedoucí finančního odboru v Rychnově Pavel Radhouský.

Ať nejsou vidět

Slova z radnice potvrzují i obyvatelé Rychnova oslovení Deníkem. Automaty tolerují, ale přílišnou radost z nich nemají. „Pokud si hlídají, aby jim tam nechodily děti a neděly se tam výtržnosti, tak mi to zas až tak nevadí. Navíc většina restaurací má automaty až v zadních místnostech, takže to není tak na očích. Lepší by ale bylo, kdyby jich bylo méně,“ vyjádřil názor například Jindřich Bachura z Rychnova.

Ani vKostelci nad Orlicí se nesetkali svážnějšími problémy. Výjimkou jsou občasné výjezdy nočních hlídek Městské policie. „Zrovna tenhle týden nás volala obsluha jedné herny, že hosté nechtějí provozovnu opustit, přestože je už po zavírací hodině a byli kodchodu několikrát vyzváni. Po příjezdu hlídky však sami dobrovolně odešli,“ uvedl velitel Městských strážníků zKostelce Petr Černohorský.

LUCIE KUDLÁČKOVÁ