VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ateliéry vítaly zájemce o umění

Kostelecké Horky, Lupenice - Na mnoha místech východních Čech se uskutečnila akce, během které umělci prezentovali svoji práci i tvůrčí prostředí.

1.8.2011
SDÍLEJ:

Ateliéry vítaly zájemce o uměníFoto: Michal Friček

Zájemce o současné umění zajisté potěšila sobotní akce, při které jim tvůrci z různých koutů Královéhradeckého a Pardubického kraje umožnili přístup do svých ateliérů.

Na Rychnovsku se do ní zapojilo středisko enviromentální výchovy Modrý dům v Kosteleckých Horkách a kovárna v Lupenici.

Hlavní myšlenkou pořadatelů bylo vylepšit vazbu mezi tvůrcem a možným zájemcem o jeho tvorbu a v neposlední řadě také povědomí umělců o sobě navzájem. „Spousta lidí ani neví o umělcích ve svém okolí a ti pak zůstávají skrytí. Dále to pomůže vybudovat síť mezi umělci samotnými,“ řekla jedna z organizátorek Alžběta Trojanová.

Zajímavým aspektem víkendové kulturní události se stalo, že lidé nezhlédli jen samotnou tvorbu, ale na mnoha místech také prostředí, ve kterém dílo vzniká.

Letos se uskutečnil první ročník, ale doufá se, že položil základ atraktivní tradici. Hlavní pořadatelka Jana Stiboříková se inspirovala v Německu, kde několik let žila a kde jsou podobné akce běžné a vyhledávané.

Sdružení INEX SDA Kostelecké Horky při pořádání spolupracovalo s Unií výtvarných umělců v Hradci Králové a řadou měst a obcí v obou krajích.

Návštěvnost sice limitovalo nevlídné počasí, avšak zájemci o tuto sféru si jistě cestu do některého z participujících objektů našli. V Modrém domě vystavovala svá díla Šárka Kulíšková, kovárnu v Lupenici pro změnu zpřístupnil Jaroslav Švarc.

Lidé, kteří zavítali do Kosteleckých Horek, zhlédli krajinomalbu, abstraktní tvorbu a také několik loutek. V Lupenici viděli dříve nepostradatelnou práci mistra kováře.

Organizátoři do budoucna zvažují dvoudenní rozsah této akce, aby se umělci mohli navštívit i mezi sebou. „Lidé, kteří zpřístupní svůj ateliér, nemají možnost podívat se na práci svých kolegů. Vylepšilo by to komunikaci mezi nimi navzájem,“ vysvětlila Alžběta Trojanová.

Výstava obrazů v Kosteleckých Horkách měla dvě tváře. V zadní části této umělecké usedlosti si návštěvníci prohlédli obrazy okolní krajiny, v roubeném stavení na ně čekala díla vyjadřující pocity autorky. „Neoslovuje mě ten nejaktuálnější směr a sama se považuji spíše za konzervativce. Do Kosteleckých Horek jsem se přestěhovala a zdejší krajina mne velice inspiruje,“ řekla Šárka Kulíšková. Ta dříve také hrála loutkové divadlo, proto bylo na výstavě k vidění i několik zástupců z tohoto oboru.

O několik kilometrů dále otevřela návštěvníkům dveře kovárna v Lupenici. Její majitel se tomuto řemeslu sice již nevěnuje, ale je si dobře vědom dlouholeté tradice své rodiny. „V naší rodině, která dříve žila nedaleko Prahy, se toto řemeslo předávalo z generace na generaci. Z historických dokumentů to máme doloženo až do 17. století. Můj předek v závěru třicetileté války koval zbraně pro obránce Prahy obléhané švédskou armádou,“ řekl Jaroslav Švarc, který kovárnu otevírá pouze příležitostně.

Kromě práce s kladivem a ohněm návštěvníci viděli množství kreseb a obrazů, jimiž zpestřila prostředí kovárny Irena Vanická, sestra lupenického kováře. „Dříve jsem vyučovala výtvarnou výchovu a napadlo mne přispět svými výtvory,“ uvedla výtvarnice.

Autor: Michal Friček

1.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bára Štěpánová.

V Rychnově chystají „Večer plný krásy a splněných přání“

Evropské centrum na testování leteckých motorů má pravděpodobně na hradeckém letišti vzniknout na sklonku letošního roku. Přestože se jedná o unikátní projekt mimo jiné pod patronátem ČVUT,  u zástupců místních samospráv jeho vybudování vyvolává otazníky,

Centru vývoje a testování leteckých motorů už nestojí nic v cestě

Nepoctiví stánkaři jsou i podél cyklostezek

Hradec Králové - Nepoctiví obchodníci číhají i na cyklisty na cyklostezkách, zjistila v létě Česká obchodní inspekce. Při 18 kontrolách stánkařů podél nejoblíbenějších tras, zjistila, že polovina z nich porušila předpisy, tedy že zákazníky šidila.

Nová lanovka v Černém Dole už má sedačky, vyhlíží zimní sezonu

Královéhradecko, Černý Důl - Na sjezdovce v Černém Dole se rozjela nová čtyřsedačková lanovka. Je největší letošní investicí SkiResortu Černá hora - Pec, do něhož areál patří. Zatím jen ve zkušebním provozu, bez cestujících.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Rychnovsko - Vážení rodiče, díky vstřícnosti rychnovské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších Rychnováků. Každý týden náš fotograf fotí nově narozená miminka.

Šachisté vstoupili do nové sezony

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartovala Krajská soutěž – skupina východ šachových družstev.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení