VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Archeologie potvrdila znění kronik

Opočno - Roku 1068 stát hrad - hradiště, ale absence nálezů to mnohdy zpochybňovala.

10.9.2010
SDÍLEJ:

Archeologické nálezy v OpočněFoto: Dalibor Štěpán

Když se Kosmas při sepisování své kroniky zmínil o existenci opočenského hradu již v roce 1068, asi netušil, že jeho slova budou dlouho jediným důkazem. Změnu přinesla až rekonstrukce Trčkova náměstí, Kosmova slova se potvrzují.

„Z historických zpráv jsme věděli, že zde měl k roku 1068 stát hrad - hradiště, ale absence nálezů to mnohdy zpochybňovala. Z toho důvodu jsou objevené archeologické situace velmi důležité,“ sděluje archeolog Bohumír Dragoun.

Pod barokní zádlažbou v trojúhelníku mezi jízdárnou a zámeckým kostelem leží původní vrstvy osídlení. „Kromě keramiky středověké, náležející 15. století, byl zjištěn horizont mnohem starší. Nalezená keramika náleží zatím podle předběžných určení do 11. až přelomu 12. a 13. století. Toto datování bylo pro nás překvapením, můžeme říci, že archeologie opět jednou potvrdila znění dávných kronik. Pro Opočno a celý náš region je to významné zjištění,“ neskrývá svou radost Bohumír Dragoun a dodává, že dosud nejstarší nálezy jsou dokonce z pravěku. „Jedná se zatím jen o pár střípků, ale při laboratorním zpracování se kolekce určitě zvětší.“

Jaké jsou konkrétní nálezy? „Především je to pozůstatek valového tělesa s kamennou plentou. Množství keramického materiálu, kosti a zatím tři desítky nožů a slitky a výrobky z olova. Celé nám to ukazuje, že se pohybujeme v řemeslnickém okrsku. Na přesnou interpretaci nálezů a situace si budeme muset ještě počkat. Ale již dnes lze říct, že zachycená situace je jedinečná,“ sděluje archeoložka Martina Beková.

Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou, které průzkum provádí, se domluvilo s opočenským Informačním centrem, díky tomu jsou archeologické nálezy přístupné veřejnosti. „Prostory nám neumožňují vystavit vše najednou, proto budou vystavené exponáty obměňovány. Průzkum stále probíhá, expozici budeme průběžně doplňovat, návštěvníci jsou spokojeni,“ sděluje Tereza Rabenseifnerová z IC Opočno a doplňuje, že výstava je v informačním centru volně přístupná v běžné otvírací době – ve všední dny od 8 do 17 hodin, do konce září také o víkendu, a to od 9 do 16 hodin.

(dm)

10.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Muzeum východních Čech v Hradci Králové.

Muzeum je stále bez ředitele

Jičín - Opočno
14

Opočenští Baroni v Jičíně osmkrát inkasovali

„Rodina má obrovskou hodnotu,“ říká lídryně Realistů

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Daniela Lusková je lídryní královéhradecké kandidátky Realistů. Strany, jejíž volební potenciál překračuje šestiprocentní hranici.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kostelec ztratil body u nováčka

Rychnovsko - Krajský přebor ve fotbale: Rychnov se vrátil z Jičína s prázdnou.

Začínají kurzy pletení z pedigu

Týniště nad Orlicí - V Domě dětí a mládeže v Týništi nad Orlicí zahajují v úterý od 17.30 hodin pravidelné workshopy pletení z pedigu - večery s přírodními proutky, se kterými se naučí čarovat všichni, kteří mají chuť.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení