Bývalé tvrze, kostely, klášter či hradiště a mohylník z období lidu popelnicových polí a mnohá další zajímavá místa navštívili v sobotu milovníci archeologie a historie z rychnovského regionu.

Skupinu zájemců doplnily také děti z archeologického kroužku Základní školy Solnice. Ten dlouhá léta vede Jaroslav Podzimek.

Odborný výklad častokrát pobavil

Čtyřiadvacet zvědavců se tentokrát vydalo po stopách cisterciáckého kláštera Svaté Pole, jenž výrazně přispěl ke kolonizaci Orlických hor.

Celodenní exkurze zahrnovala také odborný výklad věhlasného východočeského archeologa Bohumíra Dragouna, který je dle účastníků vždy naprosto jedinečný. „Historie Královéhradeckého kraje mě velmi zajímá. Poznávací výlet pod vedením Bohumíra Dragouna a jeho originální výklad jsem si nemohl nechat ujít,“ prozradil Oldřich Jabůrek.

S humorem sobě vlastním upoutal Dragoun bez problémů i pozornost přítomných dětí. Názorné ukázky historických staveb či jejich zbytků jsou pro ně jistě mnohem lákavější než klasická školní výuka. „Když jsem se rozhodovala, na který kroužek budu chodit, zaujal mě právě ten archeologický. Rodiče mi vysvětlili, co přesně si mohu pod tímto názvem představit a má volba byla jasná,“ uvedla Nikola, která je žákyní páté třídy. Její slova potvrdila kamarádka Aneta ze sedmého ročníku: „Jsem ráda, že mohu poznávat místa, na která bych se sama zřejmě nikdy nedostala. Exkurze se mi moc líbí.“

Obdivovali zaniklý klášter a tvrze

Ranní cesta autobusem z Rychnova nad Kněžnou a Solnice vedla nejprve do Vranova, kde jsou k vidění místa dvou zaniklých tvrzí a stojícího renesančního dvora. „Dalšími zastávkami byl Městec, jenž je zajímavým příkladem založení středověkého města i jeho úpadku, a Očelice, zde se nachází pozůstatky bývalého hospodářského dvora založeném právě cisterciáckými mnichy. Viděli jsme terasy, které zde zůstaly po původních základech budov,“ informoval učitel a vedoucí malých archeologů Jaroslav Podzimek.

Dále navštívili obec Klášter nad Dědinou, Ledce, Vysoký Újezd, Starou Lhotu, Třebechovice a poslední zajímavosti obdivovali v Semechnicích - Podchlumí a sice prachárnu na výrobu střelného prachu a na Chlumu si prohlédli hradiště z doby bronzové a také mohyly.

Vypálili jej husité

Příznivci historie se během sobotního výletu například dozvěděli, že klášter Svaté Pole, jenž se rozkládal na území obce Klášter nad Dědinou, byl v 15. století vypálen husity a zanikl. Patřil k němu rozlehlý majetek zasahují mimo jiné také do Orlických hor. Mezi opaty, kteří pocházeli zřejmě z blízkého okolí, se objevují většinou česká jména.

„Podobné exkurze pořádáme již tři roky. Ta dnešní se vydařila, mezi účastníky se objevili i rodiče dětí a počasí nám také přálo,“ neskrýval nadšení zakladatel Střediska experimentální archeologie v Uhřínově Bohumír Dragoun.