Revoluční změna ve volbě prezidenta už není jen zbožným přáním, ale i skutečností. Změna již prošla hlasováním senátorů a nyní ji čeká uvedení v „život“. Prezidenta, který nahradí na Pražském hradě Václava Klause, tak již nebudou volit jen zákonodárci, ale všichni občasné České republiky. Co na to říkají známé tváře z okresu?

Pavel Štěpán, vedoucí Společenského centra Kino 70, Dobruška

S tímto postupem souhlasím. Lidé by si měli zvolit svobodně sami svého prezidenta. Je to pro ně člověk, k němuž následně vzhlíží, a který je zastupuje. Navíc si myslím, že je to tak trochu zakořeněné v nás i z historie. Vzpomeňma na prvního prezidenta „tatíčka Masaryka“. Takže ano, já totu volbu vítám. Co se týče konkrétních jmen možných kandidátů, jež se již objevila v tisku, pak pro mě je nepřijatelný Jan Švejnar. Myslím si, že byl dlouhou dobu v zahraničí a je již odtržený od naší reality. Nechtěl bych ani Jana Fischera. Je velmi vzdělaný a schopný, ale myslím si, že by prezident měl být i tak trochu obyčejný člověk. Já bych volil buď Přemysla Sobotku nebo ještě lépe Miroslavu Němcovou. Jí by tato pozice dozajista slušela.

Miroslav Vávra, ředitel nemocnice v Rychnově nad Kněžnou

Je to samozřejmě otázka pojetí demokracie, nicméně jako vše ostatní má své přednosti i zápory. Tato forma volby prezidenta u nás není zažitá. Je tedy dost problematické odhadovat, jak se bude celý proces vyvíjet. Problematickou čsát vidím v kampaních kandidátů, kteří se samozřejmě budou ucházet o hlasy voličů. Bude to odvislé od množství peněz vložených a to vše může hrát roli v ovlivňování přízně. Na druhou stranu má zajisté většina z nás v paměti i okolnosti kolem poslední volby prezidenta. Osobně tedy nemám vyhraněný názor, co je správně. Co se týče kandidátů, z prozatím zveřejněných spekulací, kdo by se nejspíš o post ucházel, bych osobně zatím nebyl rozhodnut, kumu dát hlas.

Daniela Rozínková, extraligová stolní tenistka SK Dobré

Určitě s tímto rozhodnutím souhlasím. Lidé tak budou mít větší možnost ovlivnit obsazení prezidentského postu než tomu bylo doposud, kdy o tom rozhodovali jen politici. Komu bych dala hlas? Abych řekla pravdu nevím. Ani jsem o tom neuvažovala, protože politiku moc nesleduji. Jedno však vím určitě. Pro mě byl osobností prezident Václav Havel. Najít a zvolit někoho jeho kvalit bude nesmírně těžké. (red)