Sbor dobrovolných hasičů z Rokytnice v Orlických horách je mezi pěti nejlepšími z celé republiky. O dalším umístění v anketě Dobrovolní hasiči roku 2023 rozhodne veřejnost. „Jsme jediný sbor rychnovského okresu, který se probojoval v celostátní anketě do finále a to rovnou v obou hodnocených kategoriích,“ uvedl Jakub Zimmer, vedoucí mládeže a kronikář SDH Rokytnice v Orlických horách.

Hlasovat je možné pomocí SMS či formuláře na webu ankety až do 15. října. O měsíc později se následně uskuteční slavnostní vyhlášení výsledků v Brně.

„Jedná se o celorepublikovou anketu, ve které jsou oceňovány jednotky dobrovolných hasičů za mimořádné činnosti, zásluhy a profesionálně provedený zásah a poté sbory dobrovolných hasičů za uskutečnění mimořádných aktivit v rámci spolkové činnosti,“ sdělil k samotné anketě Jakub Zimmer.

Z programu oslav na dobrušském náměstí F. L. Věka.
FOTO, VIDEO: Hasičské oslavy v Dobrušce zpestřila fontána a další podívaná

Ač se jedná již o 13. ročník ankety, rokytničtí hasiči se do soutěže poprvé přihlásili až letos. „Začleněni jsme v územní kategorii Východní Čechy, která spojuje Královéhradecký, Pardubický a Liberecký kraj,“ doplnil Zimmer.

Z hlasování široké veřejnosti se podle Zimmera z pěti finalistů vyberou tři nejlepší, kteří obdrží věcné ceny a dary. Rozdělovány budou ceny v celkové hodnotě 2,4 milionu korun a celé předávání bude vysíláno živě v České televizi. Podpořte nás v naší sborové a výjezdové činnosti svými hlasy a podílejte se na zdokonalení výjezdové techniky a materiálu pro činnost sboru a mladých hasičů. Již předem děkujeme za Vaše hlasy,“ vyzývá k hlasování Jakub Zimmer.

Jak hlasovat?

Pro JEDNOTKU (Požár pily v Rokytnici)
Vyplněním formuláře na www.adhr.cz/hlasovani-jednotky i zasláním SMS ve tvaru HASICI JVC5 na číslo 900 77 06.

Pro SBOR (Soupeření mladých hasičů bez hranic)
Vyplněním formuláře na www.adhr.cz/hlasovani-sbory i zasláním SMS ve tvaru HASICI SVC3 na číslo 900 77 06.

Hlasovat pomocí SMS je možné jen jednou v každé kategorii z jednoho čísla. Při hlasování na webovém formuláři je nutno vyplnit favority ze všech oblastí Čech.

V kategorii Jednotka se rokytničtí hasiči přihlásili s požárem pily v Rokytnici, ke kterému došlo dne 18. července 2022. U požáru hasiči strávili téměř osm dní a na jeho likvidaci padly desítky tisíc litrů vody.

Velký požár v Rokytnici v Orlických horách napáchal škodu za miliony korun:

Zdroj: HZS KHK

„Dne 18. července 2022 byla JSDH Rokytnice vyslána k požáru pily. Jednalo se o největší požár, kterého se jednotka za poslední roky zúčastnila, také již o druhou pilu, která na území Rokytnice lehla popelem (ta první přesně o 20 let dříve). Jednotka na místo zásahu dojela jako první. I přes veškeré snahy se jí prostor pily nepodařilo uchránit. Prvotní zásah trval téměř 20 hodin, dohašovací práce poté pokračovaly ještě další týden. Celkem na místě zásahu zasahovalo 14 jednotek,“ popsal zásah Zimmer.

V kategorii Sbor se přihlásili s ojedinělým projektem mezinárodního dosahu Soupeření mladých hasičů bez hranic, kde soupeřili mladí hasiči z Čech a Polska v běhu jednotlivců na 60 metrů s překážkami a ve štafetě dvojic a zúčastnilo se více než 300 účastníků projektu.

Mezinárodní česko-polský projekt Soupeření mladých hasičů bez hranic v Rokytnici v Orlických horách.
FOTO: Soupeření bez hranic. V Rokytnici soutěžili mladí hasiči z Česka a Polska

„Ojedinělý mezinárodní česko-polský projekt ‚Soupeření mladých hasičů bez hranic‘ se uskutečnil v areálu rokytnické základní školy. Akce si kladla za cíl i nadále udržet mládež u požárního sportu, poznat se, předat si navzájem zkušenosti a udržet stávající vztahy s polskou stranou,“ sdělil k projektu Jakub Zimmer.