Malí školáci za nejhorší zážitek označují rozpory mezi rodiči. Starší děti čelí negativním životním zkušenostem.

Žáci prvního stupně na Rychnovsku většinou svým nejhezčím zážitkem míní splněná velká přání.

„Moc jsem si přál pejska. Když ho taťka přinesl domů, tak to byl můj nejhezčí zážitek,“ prozradil osmiletý chlapec. Školáček ale také jako svůj nejhorší zážitek, na který by rád zapomněl, označil hádku svých rodičů. Na Rychnovsku vyhodnotily ještě další čtyři děti z patnácti dotazovaných jako svůj nejhorší zážitek právě rozpory mezi rodiči.

Další dvě děti se musely smířit se ztrátou jednoho z rodičů. Osmiletá dívka se už tři roky vyrovnává s tím, že se jí otec zabil při autonehodě. Desetiletý chlapec se smiřuje s mírnější ztrátou: „Pro mě bylo nejbolestnější, když se taťka od nás odstěhoval. Vídám ho málo a chybí mi to.“

Smrt blízkého člověka nebo dlouhodobé odloučení či ztráta domacího mazlíčka patří mezi nejhorší zážitky nejen dětí na prvním stupni, ale i na druhém.
Čtrnáctiletá dívka se s odpověďmi moc netrápila. „Moje noční můry považuju za svůj nejhorší zážitek. Ráda spím, tak naopak krásným zážitkem jsou úžasné sny,“ odpověděla. Další dívka v pubertálním období se důvěrně vyznala, že je pro ni nejhorší pocit, když je zamilovaná. „Je to hrozné, nejsem ve své kůži. Mám ráda všechno pod kontrolou, a to se mi nedaří,“ uvedla a dodala: „Mým nejhezčím zážitkem byla první menstruace, cítím se být ženou.“
Další dívka z Rychnovska prozradila, že krásných zážitků má celou řadu. „Nejhezčí byl koncert Tokio Hotel a narození mého brášky,“ prozradila Deníku.
Chlapec z osmé třídy jako svůj nejhorší zážitek označil vlastní střet s násilím. „Asi nezapomenu na chvíle, kdy mě přepadli,“ odpověděl.

Stejně stará dívka za svůj nejhorší zážitek považuje trapnou situaci, kdy si šlápla do bahna před zraky celé třídy. Hezčí prožitek si nedokázala ani vybavit.

Co se do tištěného vydání nevešlo:

 

Školáci druhého stupně základních škol na Rychnovsku se netajili ani intimními zážitky. „Zatím to nej, co jsem doposud zažil je, když jsem byl se svou dívkou ve stanu a mohl ji osahávat,“ přiznal zamilovaný čtrnáctiletý chlapec. Knejhorším zážitkům dodal: „Každý rok, když začíná škola, tak to nesu velmi těžce.“

Třináctiletý chlapec zase nemůže zapomenout své hrůzné pocity, když jel sotcem ve voze a měli nehodu. „Všechno bylo jak ve zpomaleném filmu, cítil jsem jen bezmoc. Taťka se sice snažil nárazu zabránit, ale nevyšlo to. Probral jsme se vnemocnici, byl jsem sám a měl hrozný strach ztoho, co se dovím. Nepamatoval jsme si nic než bezmoc a pak temno,“ vzpomněl na prožitek dva roky starý. Jeho nejkrásnějším zážitkem byla cesta letadlem.