Rozhledna prošla letos rekonstrukcí za 1,1 milionů korun bez DPH, Městský úřad Rokytnice v Orlických horách stavbu zkolaudoval na konci srpna. Nyní je opět otevřena celoročně a bezplatně.
„Dřevěné nosné sloupy jsme nahradili ocelovými žárově zinkovanými, které jsou obložené modřínovými latěmi. Vizuálně se tedy mnoho nezměnilo. Výrazně jsme však prodloužili životnost stavby,“ řekl Karel Fišer, oblastní ředitel Lesů ČR pro východní Čechy.
K rozhledně jsme se vydali ještě před rekonstrukcí, podívejte:
Jak upozorňují Lesy ČR, instalován byl na Anenském vrchu také zrestaurovaný původní mariánský sloup, který tu znovu stanul po 87 letech. Před druhou světovou válkou ho prý lidé přemístili do lesního porostu v okolí mimo cestu a spolu s dřevěnou kaplí z roku 1766, kterou dnes najdeme mezi hájovnou Panské pole a Vysokým Kořenem, tehdy ustoupil budovanému pohraničnímu opevnění. I bunkry R-84 Arnošt a R-85Anna se zachovaly dodnes.
„Sloup jsme za 190 tisíc korun bez DPH nechali zrestaurovat a instalovat na původní místo. V neděli 8. září ho ve 14 hodin vysvětí Josef Suchár, farář z nedalekého Neratova. Všichni jste samozřejmě zvaní,“ vzkázal Fišer.
Anenský vrch leží 992 metrů nad mořem na hlavním hřebeni Orlických hor a asi sedm kilometrů severovýchodně od Rokytnice v Orlických horách. Původně se nazýval Hocheckicht. Anenský se mu začalo říkat podle kaple svaté Anny. Později se vrch přejmenoval na Ernestinenberg. Po válce a odsunu německého obyvatelstva se opět vrátil ke svému jménu - Anenský. Dnes paří k oblíbeným výletním místům Orlických hor, a to nejen kvůli rozhledně, ale i například i naučné stezce mapující jednotlivé objekty pohraničního opevnění Rokytnicka z meziválečných let.
/S využitím tiskové zprávy Lesů ČR/
Po stopách historie staveb na Anenském vrchu
Jak připomíná publikace Bartošovice v Orlických horách na starých pohlednicích, na Anenském vrchu stávala od roku 1766 původně kaple zasvěcená sv. Anně a sv. Jáchymovi, vystavěná hajným jako dík za záchranu života při přepadení. V roce 1855 ji nechal majitel panství Josef Nostiz-Rieneck s manželkou opravit.
„Velkou aktivitu vyvinula Ernestina Nostiz-Rieneck podle níž byl také vrch pojmenován. Opravena musela být znovu o 25 let později. Tehdy byla kaple znovu vystavěna, byla obnovena křížová cesta a umístěny sochy světců. S rozvojem turistického ruchu také stoupla návštěvnost Anenského vrchu a bylo zde postupně vybudováno hned několik výhledových plošin a později dřevěná měřičská věž,“ uvádějí autoři zmíněné publikace.
Kapli byste dnes našli v lese u osady Hadinec.
Současná rozhledna na Anenském vrchu, která v létě prošla rekonstrukcí, tu stojí od roku 2010.