„Jmenuji se Amálka Havlíková je mi 8 let a pocházím z Lípy nad Orlicí. Trpím vzácným metabolickým genetickým onemocněním - Mitochondriální encefalopatie-deficit SURF1, na které momentálně bohužel neexistuje žádná léčba,“ představuje se malá Amálka z Rychnovska ve facebookové události Vánoční dobročinný běh pro Amálku 2023.

Vlivem genetického onemocnění, kterým Amálka trpí, dochází k postupnému ochabování svalstva a postupem času k selhávání životních funkcí. Navzdory všem lékařským prognózám se však Amálka se svým onemocněním pere neskutečně statečně.

Most u Týniště nad Orlicí.
Uzavírka obyvatelům Albrechtic změní život. Na dva roky je odřízne od města

Zmíněný dobročinný běh pro Amálku pořádají dobrovolní hasiči z Týniště nad Orlicí, chtějí při něm vybrat peníze na hiporehabilitační pobyty. Hiporehabilitace je totiž jedinou terapií, kterou Amálka může podstupovat. Amálce kontakt s koni pomáhá v posílení vnitřních svalů, pojišťovna ale tento typ terapie nehradí. Proto výtěžek z běhu půjde právě na hiporehabilitace.

Vánoční dobročinný běh pro Amálku 2023 se bude konat 25. prosince v Týništi nad Orlicí. Účastníci vyběhnou v 9 hodin od hasičské zbrojnice, minimální startovné bude 150 korun. Informace budou hasiči postupně doplňovat ve facebookové události.

Nepřehlédněte: Září do noci. Projeďte se s námi vánočním Rychnovskem

Zdroj: Deník/Jana Kotalová