Čím dál víc lidí se snaží své problémy řešit tím, že denně popíjí alkohol. U mnohých dojde bohužel i k závislosti. Co všechno může alkohol způsobit, vysvětluje Deníku docent psychologie JAN LAŠEK.

Jak se máme chovat k člověku, který je na alkoholu závislý?
Blízcí, rodina i kamarádi by měli takového člověka jedině podporovat a fandit mu. Pokud někdo přestane pít, rozhodně by v tom měl vytrvat a nedat si už ani kapku. Když se totiž alkoholu znovu napije, je to už cesta zpět k závislosti.

Jak ovlivní alkoholik děti v rodině? Mají sklony k pití?
Pokud sám rodič požívá, má větší toleranci k pití. Nechápe to jako špatnou životní cestu. Děti ho také mohou vnímat jako příklad. V některých rodinách může ale nastat i zcela opačná situace. Někteří dospívající pak mohou i strnule odmítat pití, protože nechtějí dopadnout například jako otec. Odmítají tak pozvání i na jedno pivo, protože mají k pití vybudovaný odpor.

K popíjení alkoholu má čím dál větší sklony mládež, čím je to způsobeno?
Děti se k alkoholu často dostávají ze sociálních příčin. Většinou to začne nevinně, kamarád je pozve na panáka a oni nechtějí odmítnout, aby se nenaštval. U jednoho to ale většinou nezůstane, berou to také jako určitý druh zábavy.

Proč vlastně lidi pijí?
K alkoholu se většina lidí dostane ve společnosti. Pro všechny je poměrně dostupný a také relativně laciný. I když je to droga, pití a kouření ve společnosti tolerujeme. Alkohol odbourává zábrany, lidé se s ním snaží léčit své problémy. 

Obyvatelé okresu milují lokální pivovary

Rychnovsko – Pivaři si přijdou na své. V okrese jsou regionální pivovary oblíbené.

„Rád si dám místní kvasnicové pivo. Beru to jako zpestření oproti klasickým značkám," prozradil Ondřej P. z Rychnovska. Velmi oblíbené je u místních rychnovské kvasnicové pivo nebo zlatavý mok z Dobrušky. Oba pivovary sází na tradiční technologické postupy při výrobě piva. Experimenty totiž podle nich pivaře z okresu příliš nelákají.

Před nedávnem začal s výrobou piva také 
v Potštejně. Zde sází na pivní rozmanitost.