Na velký svátek se začalo chystat letiště ve Věkoších. Po šesti letech bude znovu hostit vojenskou leteckou přehlídku Czech International Air Fest. „CIAF do Hradce patří,“ říká Aleš Cabicar z pořadatelské agentury Czech Airshow Agency.

Co vás vyhnalo z Brna?

Příčin bylo víc. Nárůst civilního leteckého provozu a stále omezenější prostor pro letové ukázky. Museli jsme velmi často zkracovat secvičené sestavy, zejména u akrobatických skupin.

Pak také nejasná podpora Jihomoravského kraje. Od ledna jsme je žádali o jednoznačné stanovisko. Dostali jsme ho až v květnu a znělo: CIAF ano, ale o podpoře navrhujeme diskusi. To však vzhledem ke zbývajícímu času bylo velmi problematické.

Jaký je rozpočet CIAF?

Letošní rozpočet se pohybuje od 15 do 16 milionů korun. Z toho asi dvacet procent jsme schopni vykrýt sponzorskými prostředky.

Co říkáte podmínce města, že dostanete peníze jen v případě, že tady CIAF zůstane minimálně pět let s pětiletou opcí?

Je naprosto logická a z naší strany vítaná. Umožňuje rozvíjet CIAF minimálně ve střednědobém horizontu. Kdyby ji nenavrhl hradecký magistrát, tak bychom ji na stůl dali sami.

Náhradní místo jste hledali od ledna. Jaké byly alternativy a proč zvítězil Hradec?

Zvažovali jsme i Přerov, ale Hradec byl jednoznačně preferován i z důvodu jisté morální povinnosti. CIAF sem patří, narodil se tady. Tenkrát v roce 1993 jsme věděli proč, ať už jde o velikost odstavných ploch, paralelní původní runway, orientace letiště na jih a podobně.

Dřívějšímu návratu bránilo podle vašich vyjádření chybějící palivové hospodářství a naváděcí technika pro špatné počasí. Podařilo se vám tyto neduhy odstranit?

Palivo nutné pro účastníky, odhadem 150 až 180 tun, budeme řešit částečně od místních distributorů, z většiny ovšem externím závozem. Při navádění letadel na Hradec je bytostně důležitá velmi úzká spolupráce s letištěm v Pardubicích, respektive s českou armádou.

Neobáváte se, že plánované národní centrum hasičů a humanitární sklady na letišti zkomplikují CIAF v Hradci?

Naopak. Myslím, že CIAF může vybudování centra jenom pomoci. Vždyť jedním z nejdůležitějších článků přehlídky je právě spolupráce záchranných a hasičských jednotek. Letový provoz spojený s centrem bych nepovažoval za překážku.

Bude letos v hradeckém programu nějaká novinka? Počítáte s oblíbenou stojánkou?

Za 15 let se na CIAF vystřídala snad všechna dostupná technika, včetně nejznámějších akrobatických skupin. I přesto budeme mít premiéru. Návštěvníci poprvé uvidí skupinu The Royal Jordanian Falcons z Jordánského království. Se statickou ukázkou samozřejmě počítáme, k CIAF jednoznačně patří.