Většina lidí příchod jara vítá, ne však alergici. Těm začíná nepříjemné období boje s alergií.
„Nerozšířenější alergií je přecitlivělost vůči travám a pylům. Pro tuto skupinu alergiků s jarem přicházejí problémy,“ uvedl alergolog Luboš Koblása z Rychnova nad Kněžnou. Nejsilněji momentálně na alergiky působí bříza.
Drahé léky
Příznaky se mohou u různých alergií lišit. „Většinou dostanu rýmu, svědí mě oči a také horní patro. Nejhorší období je v květnu a červnu, to beru léky denně,“ stěžoval si Martin Čtvrtečka z Týniště nad Orlicí, který trpí alergií na traviny už od dětství. Sedm tablet, které bere, ho přijde na sto korun. V době nejsilnějšího působení alergenů potřebuje dvě za den.
Potraviny
S alergií na pyly se navíc často pojí alergie na potraviny. Nejčastěji se jedná o jablka, ořechy nebo citrusy. „Mám úpornou alergii na ořechy. Otékají mi ústa, v horším případě celé horní cesty dýchací a začínám se dusit,“ popsala příznaky Kateřina Málková z Vamberka.
Vyhnout se alergenům v potravinách může být dost složité. „Jsou dva extrémy – některé firmy pro jistotu napíšou úplně na všechno, že to může obsahovat stopy ořechů. Jiné to zase berou na lehkou váhu a nebezpečí neuvádějí,“ vysvětlovala Málková.
Po těchto dvou velkých skupinách jsou nejnebezpečnějším alergenem roztoči. „Spousta pacientů má problémy s roztoči. Dalším faktorem jsou zvířata a alergie na jejich srst,“ vypočítával nástrahy Koblása.
Nemocných v ordinacích alergologů rok od roku přibývá. „Alergiků je určitě víc. Imunitní aparát je velmi citlivý a nepříznivě ho ovlivňuje hlavně špatný stav životního prostředí,“ vysvětloval Koblása. Na vině je také životní styl nemocných. Imunitní systém je totiž závislý i na celkovém zdravotním stavu.
Bříza a habr
V poslední době se rozšiřuje také síť alergenů. „Přibyla například kopřiva, rozlišujeme jarní a podzimní alergeny,“ popisoval Luboš Koblása. Mezi právě aktivní jarní alergeny patří bříza, habr a jasan. Tyto rostliny budou alergiky ovlivňovat se vzrůstající tendencí. Na ústupu je topol a vrba.
LUCIE KUDLÁČKOVÁ
Nejaktivnějšími alergeny jsou v tuto chvíli bříza, habr a jasan
Bříza (BETULA L.)
Břízy, s výjimkou velmi vzácné severské břízy zakrslé, jsou běžně rozšířeny v celém území státu od nížin do hor, chybí pouze na horských hřebenech. Patří k tzv. pionýrským dřevinám a osidlují světlá stanoviště a lesní paseky. Jako rychle rostoucí dekorativní dřevina bývá bříza (hlavně bělokorá) bez ohledu na vysoký alergizující potenciál dosud hojně vysazována v parcích, příměstských lesích a je využívána k rekultivaci výsypek, hald a návozů.
Habr (CARPINUS L.)
Strom střední velikosti, hojný v nižších a středních polohách (do cca 500 m n.m.) ve smíšených listnatých lesích na bohatších půdách. Někdy bývá vysazován v parcích, zřídka ve stromořadích. Habr je naše původní dřevina, rozšířená v celém území státu s výjimkou jižních, resp. jihovýchodních Čech.
Jasan (FRAXINUS L.)
Naším nejhojnějším domácím zástupcem je jasan ztepilý. Roste od nížin (hlavně lužní lesy) do hor (suťové lesy), bývá i součástí teplomilných porostů. Jasan úzkolistý je jen ve zbylých lužních lesích jižní Moravy a na jižním a jihovýchodním Slovensku. Jasan zimnář je původní jen v nejteplejších oblastech Slovenska. Všechny jasany včetně exotů jsou hojně vysazovány v parcích a alejích, jako doprovodné dřeviny vodních toků a soliterně v sídlištích.
Zdroj: www.pylovasluzba.cz
Pylová předpověď pro Českou republiku
V uplynulém týdnu pokračovala na celém území České republiky pylová sezona břízy, která v nižších polohách dosáhla ve druhé polovině pracovního týdne výrazného maxima, na vrcholu byla také sezona jasanu.
V nižších polohách jsou v plném květu málo alergizující ovocné stromy. Objevila se první pylová zrna buku a dubu. Z dalších alergenů byla poměrně hojná pylová zrna vrby, javoru, jilmu, ve středních polohách také topolu.
Výhled
Pro následující dny bude jasně nejagresivnějším vzdušným alergenem pyl břízy, jeho množství s ohledem na deštivé počasí již ale asi v nižších polohách nedosáhne úrovně z minulého týdne.
Vysokých koncentrací bude stále dosahovat také pyl jasanu a habru. Postupně bude přibývat pylu buku, hlavní sezona dubu a platanu začne až ke konci dubna. Ovocné stromy téměř nealergizují. Koncentrace pylových alergenů v ovzduší bude výrazně závislá na dalším vývoji počasí, při oteplení se množství pylu vždy výrazně zvýší, v deštivých dnech se naopak výrazně sníží. Zdroj: www.alergie.cz