Pak to zkusí a jdou vyřizovat. Na stávku je upozorňuje cedule již v přízemí budovy, kde sídlí i úřad práce. Toho se stávka netýká.

Během dopoledne se v kanceláři Okresní správy sociálního zabezpečení u pultu, kde dvě pracovnice poskytují informace, případně přijímají žádosti, tiskopisy, pravidelně střídají lidé. „Je tu běžný provoz, jen pokladna je zavřená. Nikdo si zatím nestěžoval. Víc vám říct nemůžu, máme od ředitelky zákaz podávat novinářům informace, zavolejte si tiskového mluvčího do Prahy,“ odpovídá za chlze Miroslava Jarošová, která přijímá podání a informuje klienty.

Co pět deset minut jeden přichází, za stejnou dobu i první patro úřadu ve Štemberkově ulici opouští. Když nepotřebují razítko, odcházejí vesměs spokojení. Na stávku úředníků buď krčí rameny nebo s nimi vyjadřují souhlas. Přijíždějí však i klienti z větší dálky, z hor, kteří o stávce nevěděli, nepořídili, a ti pak neskrývají nespokojenost. „V pondělí jsem sem volal a pozvali mě na dnešek Tak to mi mohli říct, že bude pokladna zavřená.,“ ozval se nespokejný klient z Týnišťska

Průmyslovka se zapojila do stávky

Na základě porady všech zaměstnanců Střední průmyslové školy elektrotechniky a informačních technologií v Dobrušce se rozhodlo o zapojení do dnešní stávky. Vzhledem k tomu, že tamní studenti dojíždí z celého regionu a dostupnost je pro ně složitá, provoz školy ani domova mládeže nebude narušen. Výuka tedy probíhá podle aktuálního rozvrhu. Aktivně se připojilo osm nepedagogických pracovníků a jako výraz solidarity také dva učitelé. Většina pedagogických pracovníků průmyslové školy podporuje stávku formou nošení visačky s textem: Podporuji požadavky účastníků stávky. „Říká se, že si bereme studenty jako rukojmí, přitom rukojmími jsme právě my,“ brání se kantoři. Škola přesto dále plní svoji výchovně-vzdělávací úlohu a pokračuje v pracích spojených například s rekonstrukcí podlahy školní tělocvičny a budováním nové počítačové učebny.

Prostestuje i ZŠ v Rychnově

K protestu proti plánovanému 10procentnímu snížení nákladů na mzdy se připojila i jedna ze základních škol v Rychnově nad Kněžnou. „Stávka probíhá formou vyvěšeného letáku Podporujeme stávku. Přesto se chod školy nijak nenarušil a všichni zaměstnanci dnes pracují,“ informovala hospodářka Základní školy Kolowratská Jana Cejnarová.

(zen, jol)