Ve vzduchu během tří vteřin letu vykouzlí salta či další triky, nesoucí pro laika nesrozumitelné názvy v angličtině. Vznikají stále nové. Při vymýšlení jejich pojmenování se už dávno rezignovalo na české ekvivalenty.

O tom, že mezi námi žijí lidé, kteří na zasněženém svahu ztrácejí pud sebezáchovy, se o víkendu mohli přesvědčit návštěvníci šestého ročníku závodu Excelent Soldiers ve freestylové disciplíně nazývající se Big Air.

Co je freeskiing?Freeskiing také označovaný jako new-school skiing je specifický druh alpského lyžování. Anglický název této sportovní disciplíny znamená 
volné (svobodné) lyžování a tomu odpovídá také filosofie tohoto sportu. 
Angličtina pronikla také do terminologie, která využívá i typického slangu, kterým lyžaři označují např. jednotlivé triky podobně jako ve snowboardingu nebo skateboardingu. Nejčastěji bývá freeskiing popisován jako množina sportovního sjezdového lyžování, kam patří jízda ve volném terénu mimo sjezdovky tzv. off-piste lyžování neboli freeride a druhá podskupina označovaná jako freestyle lyžování.

FreeskiingFreeride – jízda ve volném terénu
Freestyle – Big air, skicross, Slopestyle (jízda ve snowparku), U-rampa, Urban (jízda ve městě, např. přes zábradlí, zídky či schody)

Pořadatelé z deštenského Skicentra vykouzlili ve snowparku YOUR park na sjezdovce Marta II obří skok – největší ve střední Evropě. Jeho parametry byly dech beroucí – za zmíněnou odrazovou hranou zela propast hluboká deset metrů a dlouhá okolo sedmnácti. Létající freeskieři museli pro úspěšné zvládnutí skoků doletět za dopadovou hranu vzdálenou tři desítky metrů.

O náročnosti výjimečného obřího skoku se na vlastní kůži přesvědčil 
freeskier Patrik Kříž, pro něhož je deštenský Yourpark „domácím hřištěm".

Nedělní vyvrcholení víkendového závodu musel Kříž nedobrovolně sledovat v roli diváka. „Skákal jsem dvě hodiny v pátek a v závěru sobotního tréninku mně to nevyšlo. Ani jsem nespadl. Pouze jsem zavadil rukou o dopadovou hranu a vyskočilo mně rameno. Je to z výšky děsná rána ve velké rychlosti," popisuje jezdec z Dobřan v Orlických horách nehodu, která ho připravila o účast v závěrečném dni na Excelent Soldiers, za účasti mimo jiné světové megastar Kanaďana Vincenta Gagniera, vítěze Big Air, nejprestižnějšího závodu planety – loňských X-Games v Aspenu v americkém státě Colorado.

Double backflip

Dvaadvacetiletý Patrik Kříž se akrobatickému lyžování věnuje už sedm let většinou v domácím prostředí. „Trénuji v Orlických horách, ale tady teď na vlastní oči vidím, že na ty nejlepší to nestačí. Na podobně velkých skocích musí mít člověk nalítáno. Během letošní mírné zimy skoro bez sněhu se to nedalo. V Deštném jsme ani pořádně neskákali," lituje mladý letec na lyžích absence kvalitnější přípravy zapříčiněné nepřízní počasí.

Freeskier Patrik Kříž.
Nejtěžší trik, který Patrik Kříž (na snímku) skáče, 
je double backflip. Dokázal jej zvládnout už na sklonku druhého roku nácviku 
v YOUR parku.

Helikoptéry z masa a kostí

A jak létající helikoptéry z masa a kostí (tak freeskiery nazval jeden ze spíkrů sobotního večera Excelent Soldiers) nacvičují triky nejvyšší obtížnosti? „Základy skoků se hodně trénují na trampolínách. Jsou dobré především pro salta. Přes léto se skáče do vody nebo do molitanu. Někteří kluci jsou opravdoví pacienti a kolikrát ty triky odpalují hned na skocích na sněhu," usmívá se Kříž a vzápětí dodává. „Je na nich ale vidět, že jsou vyježdění a mají to pod fakt kontrolou."

Podle Kříže se už druhou zimu po sobě představily při Excelent Soldiers v Deštném nejlepší freeskieři světa. „Má to tady neskutečnou úroveň. Závod se kvalitativně posunul strmě vzhůru. Před třemi lety jsem měl šanci, že postoupím z kvalifikace, ale teď je to pro mě nereálné. Vloni i letos sem dorazila opravdová světová špička," neskrývá Kříž obdiv směrem k pořadatelům, kteří do Orlických hor opět přitáhli skutečné mistry svého oboru. „Jsou to profíci, kteří se tím živí. Dostali se na top úroveň a díky tomu získali movité sponzory. Proto si mohou dovolit věnovat se naplno pouze intenzivnímu tréninku."

Výjimečný skok

Kříž se zároveň sklonil před staviteli obřího skoku. „Na české i evropské poměry je opravdu obrovský. Obdobných skoků se ve světě postaví jen pár. Většinou jen na největších světových závodech. Je fakt výjimečný!"