Pod paží špičaté čepice nebo kulaté klobouky a namalované tváře dětí prozradily, že míří na čarodějnický rej. Ten týnišťský byl dvoudenní a nabídl u motorestu Roubenka zábavu pro všechny generace.

„S návštěvností zatím moc spokojen nejsem. Na dvou předešlých ročnících bylo narváno, každý den tisícovka lidí,“ konstatoval v sobotu odpoledne jeden z organizátorů májového veselení Libor Stolín. Honící se temné mraky s předzvěstí deště zřejmě návštěvníky odradily. Ti se k Roubence vydávali až k večeru s vidinou rozpálené vatry. Obstarat na populární čarodějnice a následující 1. máj program nebylo podle Stolína úplně jednoduché. Kdo přišel včas, mohl vidět ukázku drezury koní manželů Dagmar a Josefa Tomkových z vamberského ranče Sedící kůň, souboje šermířů ze skupiny Novica Nové Město nad Metují. Děti se vozily na koních, soutěžily o sladkosti. Odpoledne nabídlo i dětskou diskotéku, porota vybírala nejhezčí čarodějnici, která si odnesla domů cenu Nimbus 2011, repliku koštěte Harryho Pottera a mohla se posadit na čarodějnický trůn, který si pořadatelé akce půjčili z divadla.

Zatímco v pozadí čekala na zapálení hranice s čarodějnicí, ano i ne zábavě přenesené z náměstí k Roubence dávali někteří návštěvníci. Obyvatelka města, paní Lenka je sice s akcí spokojena, ale vzpomíná na májové oslavy na náměstí v centru města: „Na náměstí to bývalo taky pěkné, hrávala tam dechovka, ale tady se zase vyřádí děti. I vloni jsem tady seděla do večera.“ Mládež, která putovala z centra města na veselici, změnu místa nehodnotila: „Hlavně že se něco děje.“

O hudební produkci orchestrů a kapel, kterou návštěvnice připomínala, zájemci neměli přijít, pořadatelé ji připravili na nedělní dopoledne, opět s doprovodným programem. K hudebnímu vystoupení objednali ještě kostelecké mažoretky Marlen, taneční čísla dětí a ukázky bojového umění capoeira pod hlavičkou týnišťského Domu dětí a mládeže či ukázku výcviku služebního psa.

„Uspořádat společenskou akci v tyhle dny není nic jednoduchého,“ konstatoval ředitel zdejšího kulturního centra Libor Stolín spolu s provozovatelem Roubenky Stanislavem Kubánkem. „Prvomájové oslavy se tady vždycky konaly na náměstí a soustředily se do jednoho dopoledne na prvního máje, což byl asi tříhodinový program. Čarodějnice se pořádaly zvlášť den před tím na fotbalovém stadionu. Tam je teď umělý trávník, takže už to nejde. Standa Kubánek přišel s nápadem, že uděláme dvoudenní kulturní maraton,“ vysvětlil Stolín. Příprava představuje podle Stolínových zkušeností v tyto dny velké problémy: postavit program, hlavně sehnat ochotné účinkující, ne každému se to totiž hodí, čarodějnice si často chtějí lidé trávit po svém, pálení vatry se koná téměř v každé obci. Na akci věnovali svůj volný čas např. také týnišťští ochotníci ze skupiny Temno, kteří organizovali soutěže pro děti.