Tématem tamních sobotních nočních prohlídek byly tentokrát africké výpravy knížete Josefa II. Colloredo-Mannsfelda. Těmi hudebníky byli členové skupiny Camara, v čele s Pavlem Nowakem, který se na černý kontinent rád vrací a jeho kulturu, tradice i hudbu přibližuje ostatním.

Hudbu skupina čerpá z rytmů a písní národa Mandeng ze západní Afriky, které se hrají při tradičních rituálech a slavnostech na místní lidové hudební nástroje. „Snažím se tuto kulturu, hudbu přestavovat a zprostředkovat tady nám – bílým lidem, když to tak řeknu. Hrajeme na bubny i jiné africké hudební nástroje, jednak písničky a děláme také tance. Dnes tady hrajeme jen na bubny – na djembe, což je buben, na který se hraje dlaněmi. Toto je kensedeni, sangban, dununba,“ ukazuje na jednotlivé hudební nástroje lídr skupiny Pavel Nowak z Ostravy. Do širokého spektra kapely však spadá i chřestidlo yabara, zvonce, karignan, talking drum a další nástroje.

Afrika pod kůží

Kolik jich vlastně ovládá? „Spousty, nedokážu to spočítat, hraji i na bubny kultur z jiných částí světa, ale Africe se věnuji nejintenzivněji,“ tvrdí muž, který je profesí nejen muzikant, ale také lektor, herec, muzikoterapeut, cestovatel a výrobce hudebních nástrojů. Pořádá rovněž bubenické workshopy, a to jak pro dospělé, tak i pro děti.

| Video: Youtube

Černý kontinent a jeho hudba a kultura mu učarovaly. Měl to štěstí je okusit na vlastní kůži a Afrika si ho naplno získala. „Jezdím do západní Afriky už od roku 2005, studuji tam jejích tradiční kulturu, sbírám rytmy, písně, hudební nástroje, učím se na ně hrát. Navštěvuji vesnice, tradiční slavnosti a rituály dokumentuji,“ vysvětluje.

Nadšenci rozdávají hudbou radost

Stejně tak jeho skupina Camara existuje už od roku 2005. Shromáždil v ní nadšence s podobným zápalem. Společně začali nasbírané rytmy aranžovat do podoby vlastních skladeb. Jejich produkce je velkým zážitkem, z vystoupení sálá energie, radost z hraní a zpravidla nenechá posluchače jen tak sedět, hudba přímo ponouká k tanci. Kdo prý má to štěstí a narodí se v rodině Camara, jeho posláním pro život je rozdávat lidem prostřednictvím hudby radost a moudrost předků.

„Členové naší skupiny se různě obměňují, momentálně jsme čtyři, ale byly doby, kdy nás bylo třeba i sedm. Měli jsme spoustu projektů i přímo s Afričany, zvali jsme je a vystupovali s námi,“ dodává Pavel Nowak.