„Mí pacienti mě někdy doslova obtěžují. Zvoní mi u branky třeba o půlnoci s naprosto banálními problémy. Každý rok si musím koupit i novou SIM kartu do soukromého mobilu. Mé číslo si mezi sebou předávají,“ uvedl pro Deník lékař, který si právě s ohledem na své pacienty nepřál uvést jméno.

Vyhláška ministerstva zdravotnictví začala platit v polovině března. Pacienti od té doby na receptech žádnou změnu nenašli. Lékaři je totiž vyplňují postaru. A ani jeden z těch, které Deník oslovil, své bydliště na recepty nepíše.

„Je to nesmysl. Trvalé bydliště mám 22 kilometrů od ordinace. K čemu by ta adresa někomu byla? Možná tak nespokojenému pacientovi, co by chtěl výpalné,“ uvedl ženský lékař Bohuslav Kozderka z Broumova.

Samotní lékaři nechápou, jaký smysl by vůbec vyhláška měla mít. „Byl to požadavek ministerstva vnitra. Podle něj by ten, kdo podniká jako fyzická osoba, měl uvádět adresu podnikatele. A u lékařů je to jejich bydliště,“ nechal se před nedávnem slyšet mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Vyhláška platí téměř čtyři měsíce. Její dodržování po celou dobu nikdo nevymáhal. Vnitro navíc nyní změnilo názor a na svém požadavku už netrvá. Na podzim proto chystá ministerstvo zdravotnictví změnu sporné pasáže. A lékaři mohou stará razítka používat dál.