VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ač někteří psi stopu ztráceli, důležitým výsledkem je praxe

Bystré, Kounov – Při návštěvě druhého ročníku Krajského přeboru služebních psů a psovodů Policie České republiky v průběhu tohoto týdne jsem zpočátku vůbec neměl pomyšlení na to, že bych se částečně mohl stát i jeho součástí.

15.4.2011
SDÍLEJ:

Vynalézavost pachatelů se vyvíjíFoto: Vojtěch Podstavek

Jenže postupem času jsem byl vyveden z omylu a přede mnou stála zajímavá možnost, a sice zúčastnit se jedné z několika připravených disciplín - vyhledávání stop v terénu takřka po boku psovoda a jeho psa. Netrvalo dlouho a na nabídku jsem kývl s tím, že by to mohlo být zajímavé.

Čtrnáct soutěžících se svými psy se u policejního účelového zařízení v Kounově souká do vozidel, aby vyrazili do okolí plnit další z připravených úkolů. Ve voze je následuji. Během chvíle kličkování lesem se objevujeme v obci Bystré. Napadá mě zvláštní myšlenka, že snad zase nějaký ten čas nebudu mít cestou takovou kolonu policejního doprovodu.

Cestou se spouští déšť. Spoře oblečen začínám mít obavu, zda to byl dobrý nápad. Ale jde se. Za obcí vystupuji, moje pozornost podle získaných pokynů začíná směřovat k jediné ženě mezi čtrnácti účastníky přeboru. Severina Zemanová ze skupiny základních kynologických činností v Náchodě jde se svým psem vyhledávat pět ukrytých předmětů jako první, ostatní jsou rozvezeni na jiná místa.

Začínáme. Snažím se držet si zhruba desetimetrový odstup podle příkazů a zvědavě sleduji především počínání psa. Trasa má být dlouhá asi kilometr a půl, počasí nic moc, ale snad to zvládnu.

Po palouku i lesem

Pes zavětří první stopu a rázem vede policistku dál. Netrvá dlouho a už se oba radují z prvního nalezeného předmětu. Domnělý pachatel však v terénu zanechal ještě čtyři. Jde se dál, cesta nás svádí k obydlím v obci. Zvíře čenichá v okolí jednoho z domů, načež se ozve: „Tady mně s tím psem nechoďte, jste na soukromým pozemku!“ U domu se objeví poměrně nerudný starší muž. Propichuje nás pohledy, ale ani nedutáme, jelikož stopa se ztrácí. „Jste mi nerozuměli? Tady nemáte co čachrovat,“ láteří dál muž. Zatímco psovod míří dál, s pánem bleskově prohodím pár slov, která ho moc neuklidní. Už jsem si skoro myslel, že byl součástí programu.

V hustším porostu je hledání stopy složitější. Policistka psa tu a tam musí pobídnout, aby hledal pečlivěji. Čenich se opět sklání k zemi a pátráme dál. Zdá se mi, že vyhráno máme paradoxně na širokém palouku, kde tempo chůze zrychluje. Jdeme správným směrem? Sám musím přidat do kroku, abych psovoda neztratil z dohledu – přestože jsem byl ujišťován, že kdybych se v terénu ztratil, tak mě určitě některý ze čtrnácti psů najde.

Po chvíli jsme u lesa, další předmět již dlouho nebyl nalezen. Pro změnu křižujeme terén v prudším kopci, pomalu se zdá, že stopa je ztracena. Může za to počasí nebo pár hodin, kdy byly pachové stopy v okolí zanechány dobrovolníky v rolích domnělých pachatelů?

O kus dál se znovu vracíme na louku, kde je pes puštěn z dlouhého vodítka. Už tuším, že maximální úspěšnost mít nebudeme. Naše kroky vedou zpět k silnici, kde jsme vystupovali. Ptám se sám sebe, zda jsem snad pro policistku a psa nebyl v povzdálí rušivým elementem.

Úsilí nám zabralo nanejvýš tři čtvrtě hodiny, nicméně výrazný úspěch se nedostavil. Údajně jsme dokázali určit směr, kterým se pachatel vydal na útěk, potvrdila nám to i první indicie. To není úplně špatné, ale rozhodně ani ne dobré. Nicméně důležitá je praxe, takže přestože zprvu mohlo zavládnout zklamání, nebylo nutné si příliš zoufat.

Ještě téhož večera jsem se zeptal kompetentní osoby, jak obstáli ostatní. Odpověď, že polovina z nich si vedla obstojně a druhé půlce se moc nedařilo, mě přece jenom překvapila. Asi příliš naivně jsem si myslel, že většina psů, ne-li všichni, odhalí všech pět předmětů, a že otázkou zůstává, jak rychle.

Autor: Pavel Illich

15.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Počítání volebních hlasů.
AKTUALIZUJEME
70

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí.

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí

Rychnov a Kostelec hrají doma

Rychnovsko - Pozvánka na fotbal:

Kam za zábavou: Funk You! a DJ All-in

Rychnovsko /POZVÁNKY/ - Na koupališti v Kostelci nad Orlicí proběhne již legendární tancovačka, kde si užijete funky a breakbeat hudbu. Akce se koná v sobotu 21. října od 21 do 2 hodin.

Baroni přivítají Nový Bydžov

Rychnovsko - Kam za sportem v okrese:

Volební místnosti jsou i pod policejním drobnohledem

Královéhradecko - Volební „bitva“ právě vrcholí. Z preventivních důvodů se na hladký průběh letošních voleb do Poslanecké sněmovny zaměřila i policie v Královéhradeckém kraji.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení