František Kupka, malíř vskutku světový, očekává v září své výročí, narodil se 23. září 1871 v Opočně. Za svého života nepochopen, v současnosti uznáván, co na to jeho rodné město? Již teď pracuje na přípravě výstavy, která by měla splatit velký dluh tomuto malíři – přiblížit jeho abstraktní malbu lidem „doma“. Opočno nemá stálou galerii, pro výstavu chce využít Mariánský kostelík. Je tento prostor vhodný? „Toto prostředí je naprosto vyhovující. Výzdoba z 19. století je velmi kultivovaná, určitě nebude rušit. Pokud dospějeme k realizaci, nebude zde František Kupka působit cize,“ zhodnotil prostor ředitel Sbírky moderního a současného umění Národní galerie Tomáš Vlček při své středeční návštěvě.

Jaké budou další kroky? „Domlouváme možnost prezentovat zde soubor reprodukcí z děl Františka Kupky, která jsou ve sbírce Moderního a současného umění Národní galerie v Praze. Jsme na začátku cesty, doufám, že na jejím konci bude výstava Kupkových abstrakcí v Opočně. Jednáme o zhruba patnácti obrazech, jedním z nich je i Dvoubarevná fuga,“ prozrazuje opočenská místostarostka Šárka Škrabalová.

Najde Kupka ve svém rodném městě „své diváky“? Není problém dělat abstraktní obrazy, ale problém je vidět abstraktně - píše Ludmila Vachtová ve své monografii o Kupkovi. První krok dopadl dobře, Mariánský kostelík je prostorem, kde je abstraktní vidění možné.

Dana Marková