Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zelená v kostelech značí naději

Dobruška - Během Noci kostelů duchovní odpovídali návštěvníkům. Třeba na otázku, co znamená symbolika barev v liturgii.

30.5.2011
SDÍLEJ:

Noc kostelů v kostele sv. Jiří Kostelec nad OrlicíFoto: Vojtěch Podstavek

Název Noc kostelů zní lákavě, jsem v pátek zvědavá. Jak se na takovou noc připravit? Nevím, budu tam poprvé. Vzpomínám na dětství, kdy kostely byly běžně otevřené po celý den. Občas jsem překročila práh a ocitla se v jiném světě. Tichém, vážném, plném záhad. Vzpomínka mi pomohla - zapomenu na starosti, zkusím se přenést do dětského světa a nechám mluvit kostel.

V 17 hodin vcházím do pastoračního centra, které je u kostela sv. Václava. Místnost je plná dětí s rodiči, začíná loutková pohádka. Vnímám děj a dětské reakce, oboje je kouzelné. Princezna Slunce vystoupila na oblohu, aby lidem dala světlo, teplo a sílu, její manžel Měsíc přináší Zemi klid a odpočinek. Pro Noc kostelů se mi to zdá jako krásný začátek.

Je 17.30, poslední děti opouští sál. Jdu se podívat před kostel, studuji plakátek s programem. V 18 hodin začíná bohoslužba, mám ještě čas. Trávím jej na náměstí, kde panuje duch pouti. Atrakce, veselí, hluk. Vracím se ke kostelu a jako v dětství - překračuji práh. Bohoslužba začíná. Cítím ztišení, úctu, pokoru, rozdíl mezi světem tady a venku je obrovský.

Volím svět ticha a klidu a zůstávám až do konce.

Po koncertu začíná ve 21 hodin začíná prohlídka s komentářem. Už při koncertě byl kostel téměř plný, teď se zaplňuje docela. Slova se ujímá kněz Peter Bortel, mluví o smyslu akce - otevření, vzájemné porozumění, sblížení.

Začíná seznamování s kostelem. Už při první otázce, kterou nám Peter pokládá, zjišťuji, že stále ještě neznám všechny odpovědi. Proč chodíme do kostela? V duchu odpovídám, že je mi tady hezky. Najednou slyším, že je to místo setkání s Bohem. Ano, to se nevylučuje. Proč je třetí schůdek vyšlapaný? Odtud se hlas nese nejlépe. Také obrazy nad oltářem nejsou náhodné, vždy patří tomu, komu je kostel zasvěcen. Obrazy po stranách byly většinou na přání donátora. A to červené světýlko? Pod ním je svatostánek a záře značí, že v něm je tělo a krev Krista. Bortel ukazuje kazatelnu, křtitelnici se svěcenou vodou. Křížovou cestu, která připomíná Kristovo umučení. Má vždy čtrnáct zastavení s pevně danými výjevy. K čemu slouží svěcená voda u vstupu do kostela? Umytí rukou je symbolem umytí od starostí a problémů, při vstupu do kostela bychom je měli odložit. Odpověď mě potěšila, na Noc kostelů jsem se tedy připravila správně.

Přichází Petr Arijčuk, vypráví o historii kostela sv. Václava, který byl postaven v letech 1709 – 1724 na místě staršího kostela. Popisuje jednotlivé obrazy a sochy, mluví o jejich tvůrcích. Myslím na všechnu krásu, která po staletí vznikala k oslavě Boha.

Prostorem zní varhany, hrají žáci dobrušské ZUŠ. V duchu souhlasím s Peterem Bortelem, ano, varhany mají v kostele své pravé místo. Noc kostelů končí odtroubením půlnoci. Peter Bortel, hlavní organizátor, má radost, zájem ze strany veřejnosti byl veliký. Vidím jeho dobrou náladu a odvažuji se položit svoji jedinou otázku. V dětství jsem občas překročila práh a ocitla jsem se v jiném světě. A všimla jsem si, že ten svět je barevný. Někdy bílý, někdy fialový, někdy i zlatý… Konečně to vím. Bílá je v liturgii barvou radosti a čistoty. Proto se používá např. o Velikonocích nebo Vánocích, v době velkých slavností ji nahrazuje barva zlatá. Červená je barvou krve, lásky a ohně, v kostele ji můžeme vidět třeba na Velký pátek. Fialová je barvou pokání a příprav, patří k postní době, adventu a mším za zemřelé. Růžová značí radost a používat se nemusí. Pokud ano, tak pouze při 3. adventní neděli a 4. postní neděli.

A ostatní dny? Ty jsou zelené. Těch zelených dnů je nejvíc, takže mě hodně zajímá, co značí. Odpověď pro mě byla nejkrásnější tečkou za Nocí kostelů. Značí naději.

(dm)

30.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.  Zato Ludvík Vaněk, jehož obžaloba označila za komplice při jedné z loupeží, byl zproštěn obžaloby.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Archeologický průzkum. Ilustrační foto.

Zloděj ukradl archeologům stan za desítky tisíc korun

Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie

Rychnov nad Kněžnou - V rámci jazz, rock, blues, folk podvečerů s…. vystoupí ve středu 18. října ve společenském centru v kině v Rychnově nad Kněžnou Michael Mayo Quartet, jehož členy jsou Michael Mayo - zpěv, Jiří Slavíček - bicí, Marek Novotný - piano a Ondřej Šrajnochr - kontrabas.

Krajský přebor: Náchod uniká, přehrál i Vysokou

Hradec Králové /KOMENTÁŘ/ - Byl to jasný šlágr kola dvou předních celků tabulky. Dosavadní lídr z Náchoda hostil velezkušený tým Vysoké nad Labem, který zatím v sezoně nepoznal hořkost porážky.

Jak vyzrát na zimní nemoci? Poradí přednáška

Dobruška - Přestože v minulých dnech vrcholilo babí léto a modrá obloha ani sluníčko nevěstily žádné zdravotní „katastrofy“, je dobré se řídit heslem, že štěstí přeje připraveným.

Zeman se stal zdelovským hrdinou

Zdelov - Magnetem desátého kola nejvyšší okresní fotbalové soutěže byl souboj nedávných účastníků I. B třídy, ve kterém Zdelov hostil Černíkovice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení