Posunout ručičky na hodinách v kuchyni jistě není žádný problém, ale je třeba seřídit i hodiny na kostelních, radničních či zámeckých věžích.

Vodárenské hodiny se přeřídí samy

To se na některých hodinách děje automaticky. Převážně hodiny ve městech či větších obcích jsou elektricky řízené přes satelit. Stačí pouze překontrolovat, zda nedošlo k nějaké chybě, jinak ovšem přeřízení hodin nevyžaduje žádnou zvláštní hodinářskou péči.

Je tomu tak například v případě hodin na vodárenské věži v Týništi nad Orlicí. „Satelitem řízený hodinový stroj je na věži umístěn necelé dva roky,“ uvedl Libor Koldinský, předseda Spolku přátel města Týniště nad Orlicí. Dříve vodárenské hodiny spravoval jeho strýc Karel Koldinský. „Ten opravil nefunkční hodinový stroj a staral se o něj patnáct let, než nastoupil do důchodu,“ popisuje historii správy hodin Koldinský.

Hodinový stroj byl do věže instalován krátce po dokončení její výstavby, tedy koncem dvacátých let minulého století. „Hodiny na vodárenské věži už však prošly tolika opravami, že z jejich původní podoby zůstaly zachovány pouze ručičky,“ upozornil Libor Koldinský.

Hodiny potřebují kontrolu

Elektricky řízené jsou i hodiny na budově radnice v Rychnově nad Kněžnou. „Je ovšem třeba kontrolovat, zda je vše na hodinách nastaveno správně,“ zdůraznil Jaroslav Kos, který se o hodiny dříve staral. „Teď už pouze vypomáhám Janu Červenému, který má hodiny na starost,“ řekl dále k péči o stroj.
Hodiny na rychnovské radnici jsou hodnotným historickým kouskem. „Pocházejí z dílny Karla Adamce z Čáslavi, významného hodináře své doby, a jejich vznik je datován ke konci devatenáctého století,“ prozradil Kos k původu rychnovských hodin.

Bez hodináře se čas nezmění

Detailnější péče musí být věnována hodinám, které je třeba seřizovat manuálně. Takové jsou například na kostelní věži v Sedloňově. „Tyto hodiny nejsou původní, do kostela byly umístěny někdy kolem roku 1994, tehdy jsem je pomáhal instalovat,“ vzpomíná Gerold Derner, který se o sedloňovské hodiny stará dodnes.

„Změnu času je na nich potřeba provést ručně. Když se čas mění z letního na zimní, nechám je hodinu stát, obvykle je takto pozastavím během nedělního dopoledne,“ popisuje průběh změny času Derner.

Manuálně řízený hodinový stroj mají i na radnici v Solnici. Starosta obce Ladislav Kubíček potvrdil: „Ano, máme na radnici hodiny, které je třeba seřizovat manuálně, jedná se o starý stroj. O hodiny se stará Josef Holec, jenž však tento víkend není v Solnici, a tak čas přeřídí až v pondělí,“ upozornil Kubíček.

Lucie Růžičková