„Využili jsme nabídky města a dům otevřeli v bývalé knihovně. Zařízení jsme úmyslně směřovali do této části regionu, protože tu něco podobného schází,“ sdělil za sdružení Bohumír Dragoun.

Součástí otevření bylo představení aktivit sdružení. To se snaží získávat dotace na obnovu venkova z programu Lídr. Navíc se sdružení intenzivně zaobírá otázkou ekologie a přeshraniční spolupráce.

„Naším cílem je, aby Dům SPLAV žil. V praxi to bude znamenat, že se tu alespoň jednou týdně odehrají různé přednášky, školení, debaty a podobně. Úzce chceme spolupracovat s městem, ale i školami a okolními obcemi. K vidění tu budou také zajímavé výstavy. Činnost jsme zahájili právě vernisáží k expozici Putování po Asii. Do domu chceme zvát zajímavé hosty, kteří přítomným dokáží řadu věcí ohledně ekologie objasnit,“ vysvětlil dál Dragoun.

Nejbližším obdobným střediskem je Villa Nova Uhřínov pod Deštnou. Jak ale sám Dragoun uvedl, nemá svou činnost tak širokospektrální jako rokytnické nové zařízení.

Nový dům navštíví řada zahraničních partnerů, s nimiž se sdružení setkává.

V neděli odjíždí skupinka zástupců sdružení do Srbska na návštěvu jedné z vesnic, která má už své zkušenosti s programem Lídr na obnovu venkova. „Hlavním cílem má být navázání kontaktů a uzavření dohody vzájemné spolupráce. Při cestě ze Srbska pak část skupinky ve Vídni přesedne na letadlo a vydá se do Estonska, kde se naši zástupci zúčastní i tamní konference. Posláním našich představitelů mimo prohloubení spolupráce je pozvat Estonce na oplátku k nám,“ uvedl ve středu Vladimír Bukovský.