Moderní, osobité, profesionální. Takové jsou podle vyjádření zástupců Vesmírných sil nové uniformy pro jejich příslušníky. Strážcové se obléknou do tmavě modré. „Na saku je dominantní řada stříbrných knoflíků se symbolem amerických Vesmírných sil, která se táhne šikmo dolů od pravého ramene, vpředu na hrudi nositele. Štítek se jménem se nachází na levé straně přední části uniformy. Pod sakem je mírně viditelný světle modrý límec," popisuje novou uniformu CNN.

Zástupci Vesmírných sil rovněž představili tréninkový úbor pro Strážce. „Je ležérnější. Jeho součástí je tričko se symbolem Vesmírných sil, který se nachází na pravé přední části. Přes záda nositele se táhne nápis Vesmírné síly tvořen velkými bílými písmeny. Šortky a mikina mají černou barvu a na obou se nachází symbol této armádní složky," zmiňuje CNN. Prototyp uniforem pro Strážce byl představen na bezpečnostní konferenci a na sociální síti.

AirCar - létající auto
VIDEO: Inženýři v Brně konstruují létající auto jak pro Fantomase

Vesmírné síly jsou nejmladší složkou amerických ozbrojených sil. Zřídit je nechal bývalý americký prezident Donald Trump v roce 2019. „Tímto krokem se americké ozbrojené síly rozšířily o novou složku poprvé od roku 1947, kdy přibylo letectvo. Bývalý viceprezident Mike Pence následně v prosinci 2020 oznámil, že členové Vesmírných sil budou označováni jako Strážcové," připomíná CNN.

V lednu 2020 dostaly Vesmírné síly logo. To bylo po zveřejnění často kritizováno, mnozí komentátoři totiž upozornili na jeho podobnost s logem ze sci-fi filmu Star Trek.

Vesmírné síly vznikly jako nová součást americké armády kvůli tomu, že USA vnímají i vesmír jako možný prostor pro boj. Podle vyjádření v době jejich založení však mají sehrávat důležitou roli i při výzkumu. Strážcové se aktuálně věnují především sbíráním dat ze satelitů, které zachytávají případné jaderné výbuchy či odpaly raket.

Vesmír jako bojiště budoucnosti 

Jak píše CNN, jejíž redaktoři se exkluzivně podívali do jednoho z center vesmírných sil, Strážcové svojí činností přispívají k tomu, aby byly v bezpečí například americké pozemní jednotky. „V lednu 2020 speciální satelity využívané Vesmírnými sílami detekovaly několik raket mířících z Íránu na leteckou základnu Al-Asad v Iráku, kde se aktuálně nacházely americké jednotky. Než tyto rakety dopadly, Vesmírné síly varovaly pozemní jednotky, že se blíží nebezpečí," zmiňuje CNN.

Rozsudky a rozhodnutí mají nově vydávat roboti
Spravedliví roboti. Umělá inteligence řeší pokuty za parkování i soudní spory

Spojené státy americké nejsou jedinou zemí, která považuje vesmír za důležité příští bojiště. Například Čína a Rusko mají ve vesmíru satelity, které jsou schopné zničit či poškodit pro ně nepřátelské americké satelity.