Deník vděčnosti Třináctiletá Lesly, devítiletý Soleini, pětiletý Tien Noriel a roční Cristin se letos na jaře podruhé narodili. Děti spolu se třemi dospělými seděly 1. května v malém letadle, které letělo nad Amazonským pralesem, když se stroj zřítil přímo do jeho nejhustší části. Piloti byli mrtví na místě, matka sourozenců zemřela čtyři dny po pádu. Nikdo nevěděl, kde přesně v nepřehledném terénu letoun skončil, a děti se tak s nástrahami pralesa plného jedovatých hadů a predátorů, musely více než měsíc potýkat úplně samotné.

V nehostinném prostředí po nich pátraly stovky záchranářů, a přestože postupně nacházely stopy naznačující, že by čtveřice sourozenců mohla žít, s každým dalším dnem se naděje zmenšovala. Až v pátek 9. června v noci se z vysílaček ozval kód, který znamenal, že záchranáři děti našli. Slovo, které týmy zvolily, už ani nemohlo být přiléhavější. „Zázrak, zázrak, zázrak, zázrak,“ hlásili ostatním.

Podle kolumbijského prezidenta Gustava Petra se boj dětí o život stal příkladem přežití, který se zapíše do historie. Jejich dědeček a otec nešetřili slovy vděčnosti - a vysvětlili, jak se tak malí sourozenci mohli úspěšně týdny prodírat pralesem. Za životy vděčí svému původu a vědomostem, které jim vštěpili prarodiče.

Sourozenci Mucutuyovi totiž pochází z kmene domorodých lidí Huitoto a ti se už odmala učí žít v souladu s džunglí. Nejstarší, třináctiletá Lesly, tak už měla podle expertů dostatek znalostí na to, aby dokázala sebe i své mladší sourozence udržet při životě - stavěla provizorní přístřešky a sbírala ovoce.

Jak děti dokázaly v pralese přežít? Podívejte se:

„Jako rodina jsme spolu hrávali hry na přežití. Když jsme si hráli, stavěli jsme si malé kempy. Lesly už věděla, které ovoce nemůže jíst, neboť v džungli je mnoho jedovatých druhů. A také věděla, jak se postarat o nemluvně,“ řekla kolumbijským médiím podle BBC teta dětí Damarys Mucutuyová.

Jak uvádí web Al Jazeera, lékaři děti po měsíci propustili z nemocnice ve vynikajícím fyzickém stavu.