I když vláda v minulém roce změnila způsob každoročního valorizování důchodů, mohou senioři také od 1. ledna příštího roku očekávat jejich plošné zvýšení. Vzhledem k tomu, že se míra inflace po prudkém výkyvu směrem vzhůru v letech 2022 a 2023 již vrací k dlouhodobému normálu, nebude ovšem zřejmě příští navýšení tak citelné, jako tomu bylo v tomto období.

Server TN.cz citoval mluvčího ministerstva práce Jakuba Augustu, jenž odhadl, že minimální zvýšení důchodu vyplývající ze zákona může činit 2,1 procenta. V tom případě by se průměrná penze mohla zvýšit asi o 430 korun. Kupříkladu letos v lednu průměrný starobní důchod vzrostl o 360 korun a dosáhl tak částky 20 694 korun. V příštím roce by tedy mohl přesáhnout 21 tisíc korun.

Jak by řešil důchodovou reformau Andrej Babiš? Podívejte se:

Poslanec a šéf hnutí ANO Andrej Babiš
Pokud se vrátíme do vlády, na důchody bude, máme řešení, řekl Babiš

Na přesnější informace o příští valorizaci si ale budou lidé muset počkat až do 10. července. K tomuto dni zveřejní Český statistický úřad údaje, z nichž budou úředníci valorizaci počítat. „Budou zveřejněna klíčová data, budeme mít uzavřené první pololetí, a na základě toho budeme na korunu přesně vědět, jaké zvýšení valorizace bude,“ řekl ve čtvrtek Deníku lidovecký ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Na přesný výpočet potom podle něj bude úředníkům stačit jenom pár hodin.

Příspěvek podle inflace

Vláda kvůli úsporám loni změnila způsob počítání zvedání důchodů. Zatímco dosud do ní úředníci započítávali polovinu růstu mezd, nově to je již jen třetina. Protože v předchozích letech inflace skokově rostla řadu měsíců za sebou, museli ministři situaci řešit sérií mimořádných valorizací. Těm je nyní konec.

Téma Deníku.cz s Janem Kličkou
PODCAST: Důchody budou 50 miliard v minusu a bez reformy bude hůř, říká Jurečka

V případě budoucího rychlého a déletrvajícího růstu inflace totiž bude stát seniorům zvýšené výdaje kompenzovat nově zřízeným dočasným příspěvkem na jejich pokrytí. I ten by měl vycházet z aktuální inflace a vyplácet jej stát má při růstu cen o pět procent.

Nebude se však nadále započítávat do dalšího důchodu.

Ministr Jurečka ovšem rozhodně nepočítá s tím, že bude tento příspěvek v dohledné budoucnosti nutné zavádět. „Inflace se vrátila na hodnoty, které tady byly před tím krizovým obdobím, do roku 2021. To znamená, že zatím nemáme vůbec žádný signál, aby se tento mimořádný solidární příspěvek aplikoval. Nic tomu nenasvědčuje,“ pochvaluje si.