Tragédie, která se odehrála na střední škole v Praze, kde podle prvotních informací student mačetou zabil učitele, vyvolala vzpomínky na podobnou událost na Svitavsku. Před 18 lety se jednalo o první smrtelný útok na kantora v Česku během výuky.

Šedesátiletý učitel Bohuslav Šíbl zemřel po útoku šestnáctiletého studenta, který mu zasadil osmnáct ran nožem. Tragédie se stala 1. března 2004 na učilišti ve Svitavách, a to přímo během vyučovací hodiny. Spolužák učně, který učitele zabil, před lety mimo jiné řekl, že mladík patřil k nejchytřejším studentům. Byl ale prý velmi uzavřený.

Policisté před budovou Středního odborného učiliště Ohradní v Praze 4, kde útočník s mačetou 31. března 2022 smrtelně zranil učitele.
Student zabil v Praze učitele mačetou. Policie útočníka dopadla

Od soudu v Hradci Králové nakonec útočník Vladimír K. odešel s devítiletým trestem, který si odpykal ve věznici v Opavě. Hodně posiloval a ve vězení se mohl taky vzdělávat. Část trestu mu soud odpustil a v roce 2012 se dostal na svobodu. Podle informací Deníku se vrátil ke svým rodičům, s nimiž žil i v době činu.

Křičel, že je terorista

S nožem a paličkou na maso v ruce zaútočil na pracovníky školy v roce 2011 student gymnázia v Chomutově. Za svou oběť si konkrétně vybral sekretářku, které paličkou na maso zasadil několik ran do hlavy. Žena skončila v nemocnici.

Policisté zasahují na střední škole ve švédském Malmö, kde 21. března 2022 při útoku nožem zemřely dvě ženy.
Při útoku sekerou na škole ve Švédsku zemřely dvě ženy. Podezřelý je student

Vše se seběhlo v půl deváté ráno. Student se na svůj čin předem připravil. Před školou si na obličej nasadil masku a dovnitř vstoupil vyzbrojený paličkou na maso a nožem. První, koho na chodbě potkal, byla sekretářka školy v doprovodu s ekonomkou. „Tohle je teroristický útok,“ křičel patnáctiletý student a zaútočil na první z nich.

Křik z chodby slyšel ředitel školy se školníkem. „Vyběhli jsme z kanceláře, student křičel něco o tom, že koná ve prospěch České republiky,“ líčil Deníku děsivou příhodu tehdejší ředitel školy Jaroslav Zahrádka. Oba muži se na mladíka vrhli a po krátké tahanici ho zneškodnili. Patnáctiletý mladík, který měl na škole vynikající prospěch, byl následně zadržen policii.

Učitelku bodl do zad

Další útok na učitele s vážnými následky se stal v roce 2012 v Rakovníku. Na tamním gymnáziu Zikmunda Wintra student vážně zranil jednu z pedagožek. „Slyšeli jsme řev. Mysleli jsme, že se jedná o nějakou zábavu v okolních třídách. Vůbec nic jsme netušili,“ řekl Deníku po incidentu student Petr.

K události došlo v kabinetu o přestávce. Jednašedesátiletá učitelka se tam připravovala na další vyučovací hodiny, když za ní přišel čtrnáctiletý student. Bodl jí zezadu. Žena byla s vážným zraněním letecky přepravena do pražské střešovické nemocnice.

„Jednalo se o těžké zranění v oblasti hrudníku. Měla hlubokou bodnou ránu v zádech,“ uvedla tehdy mluvčí středočeské záchranné služby Tereza Janečková. Policisté podezřelého zadrželi, u výslechu se k činu nepřiznal, a vzhledem k jeho věku uvalili na případ informační embargo.

Spolužáci po činu mluvili o zadrženém hochovi jako o tichém. „Byl to kluk spíše zamlklý. Nikdy bych neřekla, že by byl schopen tohle udělat. Vypadal opravdu mírumilovně,“ popsala po činu Deníku údajného útočníka jedna ze spolužaček.

Vzhledem k věku zadrženého hocha nakonec nebyl policisty jeho motiv zveřejněn.

Zabíjela duševně nemocná žena

Jeden z nejtragičtějších případů na půdě škol se odehrál v roce 2014 ve Žďáře nad Sázavou. Do tamní střední obchodní školy tehdy vtrhla šestadvacetiletá duševně nemocná Barbora Orlová z Ostravska. Nožem zaútočila na žáky, dvě sedmnáctileté studentky zranila a šestnáctiletého studenta Petra Vejvodu zabila. „Mezi sedmou a půl osmou ranní žena, která pochází z Ostravska, vnikla do školy, kde si vybrala náhodnou oběť, na kterou zaútočila nožem,“ popsal tehdy událost krajský policejní ředitel Radek Malíř. Dalším zraněním studentů zabránil policejní vyjednavač, který se nechal vyměnit za jednu ze pobodaných dívek. Útočnice však i jeho zranila. Agresorku pak paralyzoval člen zásahové jednotky.

Jungmannova ulice v Tišnově, kde došlo k útoku nožem.
Vyzbrojil se prý nožem a sekerou, říká o útočníkovi z Tišnova jeho soused

Prvotní informace naznačovaly, že žena si školu jako cíl útoku zvolila náhodně. Poté ale bylo zjištěno, že jde o stejnou ženu, jaká vnikla o dva roky dříve do školy v Havířově-Šumbarku. Tehdy si jako rukojmí vzala sedmiletou školačku a těžce zranila zaměstnankyni školy, která dívku bránila svým tělem. Rukojmí vysvobodila až zásahová jednotka. Zraněná zaměstnankyně školy se podrobila náročné operaci. Útočnice následně skončila v ústavu, odtud ale byla soudem propuštěna krátce před tím, než zaútočila ve Žďáře.

Barbora Orlová byla po vraždě ve Žďáře umístěna do detenčního ústavu, trestní stíhání bylo z důvodu její nepříčetnosti zastaveno.

Útočníka policisté zastřelili

Hrůzné události na školách se nevyhýbají ani Slovensku. Zřejmě nejznámějším tamním podobným případem byl útok na učitele i žáky školy ve Vrútkach přede dvěma lety. Dvaadvacetiletý útočník Ivan Č. z nedalekého města Martin byl kdysi žákem dané školy. Do budovy se dostal vykopnutím dveří.

Když se mu zástupce ředitelky školy, učitel matematiky a chemie Jaroslav Budz, pokoušel zabránit v dalším postupu do budovy, útočník muže ubodal. Následně nožem zranil ještě dvě desetileté děti a dva dospělé. Po příjezdu policie se dal na útěk. Jelikož i pronásledující policisty nadále ohrožoval nožem, ti ho v sebeobraně smrtelně postřelili.