Předchozí
1 z 5
Další

Učitelé jsou na svého studenta hrdí, olympiáda objevuje nové talenty

Velký úspěch zaznamenal Královéhradecký kraj na Fyzikální olympiádě, kterou od úterý až do pátku hostilo město Hradec Králové. Vděčí za něj Michalu Jirešovi z Gymnázia F. M. Pelcla v Rychnově nad Kněžnou. Ten, který si odsud odvezl stříbrnou medaili. "Radost mám především z pokračování do výběrového soustředění, ze kterého bude vybíráno do Mezinárodní fyzikální olympiády," říká Michal Jireš.

Reprezentace České republiky na 2. Evropské fyzikální olympiádě v Rusku v roce 2018, Michal Jireš třetí zprava.Zdroj: Fyzikální olympiáda

Není to přitom poprvé, co uspěl. Na loňském ročníku obsadil v silné konkurenci šesté místo. Také v tom letošním, v němž poměřovalo své znalosti 50 nejlepších z celé republiky, to neměl jednoduché. Musel zvládnout řadu náročných úloh, s jejichž řešením by prý měli práci i někteří učitelé. On sám to však vidí jinak: "Celostátní kolo mi přišlo značně jednodušší než minulý rok, zatímco krajské bylo složitější. Podle bodového rozložení odhaduji, že takový názor mají i ostatní soutěžící." „Doma“ na rychnovském gymnáziu jsou na svého studenta, který letos bude maturovat, patřičně pyšní.

Pětice studentů rychnovského gymnázia (Michal Jireš, Jakub Rajnštajn, Jan Vaník, Jiří Kukla a Vojtěch Netík), která uspěla na soutěži Fyziklání online.Zdroj: Gymnázium F. M. Pelcla

„Pravidelně se nám účastní krajských kol matematických olympiád. V programování je jeden z nejlepších v republice, v prosinci byl i na mezinárodní soutěži v Japonsku. A ve fyzice má také perfektní výsledky. Já jsem se s ním potkala až na vyšším stupni víceletého gymnázia a tam má výsledky od začátku. Hodně se vzdělává také sám, čte například i anglickou literaturu týkající se matematiky, hodně s námi učiteli diskutuje o přestávkách na různá témata. Jsme na něho hrozně hrdí,“ říká jedna z vyučujících Michala Jireše Pavla Šmídová.

Fyzikální náboj, Michal Jireš druhý zleva.Zdroj: archiv Gymnázia F. M. Pelcla

Také Michal Jireš potvrzuje, že fyzika, matematika a informatika patří mezi jeho koníčky. "Krom toho pro odreagování hraji některé počítačové hry, především logické a strategické, v poslední době například Factorio. Avšak na ty v poslední době nezbývá čas," svěřuje se student. Vítězové Fyzikální olympiády kromě věcných a finančních cen dostanou možnost reprezentovat Českou republiku na Mezinárodní fyzikální olympiádě v izraelském Tel Avivu, která proběhne letos v červenci. Ani v mezinárodní konkurenci se totiž čeští studenti neztratí. Loni z Lisabonu dovezli jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile.

Michal Jireš první zprava na piškvorkovém turnaji.Zdroj: Student Cyber Games, zs

„Za 60 let své historie dokázala Fyzikální olympiáda nalézt a pomoci vychovat celou řadu talentů, z nichž se později stali velmi slavní vědci. Většina z nich vzpomíná na olympiádu v dobrém. Ti  nejúspěšnější řešitelé pak skutečně profesně u fyziky nebo příbuzných oborů zůstávají,“ dodává předseda Ústřední komise Fyzikální olympiády Jan Kříž z Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové. A jak vidí svou budoucnost Michal Jireš? "Rád bych se věnoval jak fyzice, tak informatice, ale ještě se uvidí, jak dobře to půjde skloubit," dodává.

Z piškvorkového turnaje.Zdroj: Student Cyber Games, zs