„Děláme pravidelně krátký a dlouhý týden. Když nám vyjde třeba státní svátek na den, kdy jsme během dlouhého týdnu měli být v práci, drze nám nenaplánují směnu a tím pádem nám chybí celých dvanáct hodin, které si musíme nahradit. Jak je možné, že ti, kteří dělají osmihodinové směny, jsou doma a nic jim nechybí, a my si to jako šašci musíme nahrazovat?“ postěžovala si Deníku například prodavačka Petra, která si přála kvůli zaměstnavateli zůstat v anonymitě.

Zaměstnavatelé tedy prodavačkám jejich dvanáctihodinovou směnu, která by vycházela na státní svátek, naplánují na jiný pracovní den. Šéfka Unie zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb Renáta Burianová potvrdila, že se jedná o běžnou praxi.

Zavřené obchody o svátcích? Přinášíme argumenty pro i proti:

Zavřený obchod. Ilustrační snímek
Mají mít po všechny svátky otevřeno i velké obchody? Přinášíme argumenty

Na druhou stranu se netýká jen obchodních řetězců, ale i spousty jiných provozů, kde se neuplatňuje klasický rozvrh směn - pondělí až pátek po osmi hodinách. „To ale neznamená, že by zaměstnanci museli něco nahrazovat nebo odpracovat navíc, směnu si tudíž odpracují v jiný den,“ vysvětlila Burianová.

Je přitom přesvědčená, že mezi kmenovými zaměstnanci není o práci ve svátcích velký zájem, neboť jsou rádi, že si mohou odpočinout. Zaměstnání v obchodě je totiž velmi psychicky a fyzicky náročné. „Navíc kvůli zmíněnému režimu nerovnoměrně rozvržené pracovní doby jsou vybrané svátky jediné dny v roce, kdy si zaměstnanci mohou být jistí, že budou mít volno,“ doplnila odborářka.

Zdroj: Deník/Kateřina Součková

Prouza: Stát volným dnem zaměstnance vlastně trestá

S tím ovšem nesouhlasí prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. „V posledních dvou letech jsme zaznamenali velký nárůst zájmu o práci ve svátek, aby si lidé mohli přivydělat,“ prohlásil.

Problém vidí někde jinde. Když má být v některý státní svátek zavřeno, prodej se zpravidla koncentruje do předchozího běžného dne, kdy je výrazně více zákazníků a je potřeba častěji doplňovat zboží. „Stát tak vlastně zaměstnance trestá - navyšuje jim pracovní zátěž v běžný den a zakazuje jim přivydělat si,“ míní prezident svazu.

Zeptali jsme se čtenářů, jestli mají být obchody o svátcích zavřené:

Tři čtvrtiny hlasujících v anketě Deníku.cz souhlasí s tím, aby prodejny s plochou nad dvě stě metrů čtverečních zůstaly o některých svátcích zavřené. Ilustrační snímek
Obchody mají být o svátcích zavřené, myslí si většina čtenářů z mnoha důvodů

Narážel tak na návrh zrušit zákaz prodeje o státních svátcích, ke kterému vláda v minulých dnech zaujala neutrální postoj, takže se jím bude zabývat sněmovna. „Ten zákon je zcela nesmyslný, stát nemá rozhodovat o tom, kdy si lidé půjdou nakoupit a kdy půjdou dělat něco jiného. Navíc jde o nepochopitelnou diskriminaci - zatímco pracovníci velkých řetězců mohou být doma, ti v malých prodejnách musí do práce,“ řekl Prouza.

Naopak odbory by stávající zákon ještě rozšířily na všechny svátky. Argumentují tím, že by se tím Česko přiblížilo svým sousedům.

„Pokud by došlo k rozšíření zákona na všechny svátky, zákazníci by nemuseli řešit otevírací dobu prodejen a zaměstnanci by měli jistotu volna a zaslouženého odpočinku,“ dodala Burianová.