Ministerstvo vnitra proto pendlerům doporučuje domluvit se se zaměstnavateli na delším pracovním cyklu, tedy aspoň dvou týdnech práce za hranicemi.

Výjimku mají pracovníci ve zdravotnictví, sociálních službách a pracovníci základních složek integrovaného záchranného systému a podnicích kritické infrastruktury. To jsou zaměstnanci pracující například v elektrárnách.

Uvolní se konečně možnost cestování?
Ano, od 14. dubna budou moci lidé v odůvodněných případech vycestovat za hranice. Po návratu ale budou muset do povinné čtrnáctidenní karantény.

Ostrava (Komenského sady) v celostátní karanténě, 4. dubna 2020. Vláda ČR vyhlásila dne 15.3.2020 celostátní karanténu kvůli zamezení šíření novému koronavirové onemocnění (COVID-19).
Změny v plošné karanténě: kdy není povinná rouška, kde jsou nařízené rukavice

Co to znamená odůvodněný případ?
Mezi odůvodněné případy patří například služební cesta, návštěva lékaře či příbuzného. Důvody vycestování budou na hranicích kontrolovat policisté.

Je změna u pendlerů. Jaká?
Vláda zkrátila takzvaným pendlerům minimální pobyt v zahraničí ze tří na dva týdny. Přeshraniční pracovníci se tak budou od příštího úterý moci po 14 dnech práce v cizině vrátit do České republiky, budou však muset jako doposud na dva týdny nastoupit do preventivní karantény.

Pivo. Ilustrační foto.
Těžká zkouška hospodského z vesnice. Vládě uvěří, až mu přijdou peníze

Je mezi pendlery nějaká výjimka?
Ano. Přeshraniční pracovníci, kteří pracují například ve zdravotnických či sociálních službách nebo v kritické infrastruktuře, nebudou muset do dvoutýdenní karantény, pokud byla doba vycestování kratší než dva týdny. Budou ale muset mít potvrzení od zastupitelského úřadu, že účel vycestování je v souladu s výjimkami ze zákazu volného pohybu na území ČR a že v místě výkonu práce byla přijata opatření k zabránění šíření koronaviru. Bude pro ně ale platit větší zákaz volného pohybu po ČR.