Proč se mají pravidla změnit? „S ohledem na povahu těchto písemností nyní spadá jejich doručování pod přísný režim kvalifikovaného doručování do vlastních rukou. Vzhledem k tomu, že komunikace s úřady i firmami kvůli snížení byrokracie a zrychlení kontaktu obecně více přechází na digitální bázi, neměly by do budoucna zůstat stranou ani platové a mzdové výměry,“ uvedl mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jakub Augusta.

Řada firem avizovala, že omezí zaměstnanecké benefity:

Řada podniků začne omezovat zaměstnanecké benefity. Vláda se totiž kvůli úsporám ve státním rozpočtu rozhodla od příštího roku omezit jejich daňové zvýhodnění, od čehož si slibuje sto miliard korun navíc.
Firmy budou kvůli vládě omezovat benefity. Podívejte, jaké jsou nejrozšířenější

Nově bude zákon zprávu obsahující mzdový nebo platový výměr považovat za převzatou tehdy, pokud to zaměstnanec elektronicky potvrdí. Kupříkladu „odklikne“ přijetí e-mailu. „V návrhu nové úpravy je ovšem zahrnuta i povinnost zaměstnavatele zajistit, že si zaměstnanec takto doručený výměr může uložit a vytisknout,“ podotkl Augusta.

Již nyní je povoleno doručovat mzdové a platové výměry datovou schránkou. Možnosti elektronického zasílání těchto písemností se zřejmě do budoucna ještě rozšíří. „Konkrétní forma není zákonem a priori stanovena, protože nelze předvídat, jaké všechny elektronické systémy zaměstnavatelé využívají ani jak se bude jejich podoba vyvíjet v následujících letech,“ vysvětlil Augusta.

Kompromisní řešení 

Výsledný návrh je přitom podle něj kompromisním řešením, které úředníci vybrali po projednání se sociálními partnery v tripartitě. „Předložený návrh zástupci odborů odmítli s tím, že požadují zachovat stávající úpravu. Zástupci zaměstnavatelů by naopak upřednostnili úplné rozvolnění předávání mzdových a platových výměrů,“ konstatoval Augusta.

Rozhodně o krok správným směrem však jde podle Tomáše Ervína Dombrovského ze společnosti Alma Career Czechia (dříve LMC), která je největším poskytovatelem služeb pro pracovní trh v Česku a provozuje například weby Jobs.cz a Prace.cz. „Neviděl bych v tom nějaká velká rizika, spíše naopak výhody pro obě strany, urychlení vzájemné korespondence a odbourání papírování,“ zhodnotil.

Pokud si firmy chtěly loni udržet své zaměstnance, musely se „praštit přes kapsu“ víc než dřív:

Mzdy napříč profesemi v ČR rostou. Začínající programátor bere 80 tisíc. Ilustrační snímek
Kdo má jaký plat? Začínající programátor bere 80 tisíc, smůlu mají ve školách

Dodal, že se zaměstnavatelům nyní ani nevyplatí pokoušet se své pracovníky podvést nějakými fintami. „Občas v případě ekonomických potíží může dojít k dočasnému snížení mzdy nebo odebrání nějaké její bonusové složky. V drtivé většině případů o tom ale zaměstnavatelé včas informují,“ připustil Dombrovský.

Obavy ze zneužívání novinky nemá. „Jsme v situaci, kdy na trhu práce není dostatek lidí a udržet si ty schopné není lehké,“ dodal.