Legalizace konopí rozděluje lidi v Česku na dva nesmiřitelné tábory. Zatímco jedna skupina je striktně proti jakékoliv toleranci, ta druhá možné rozhodnutí vítá. Částečnou legalizaci konopí si dala do svého programového prohlášení současná vláda premiéra Petra Fialy (ODS).

Pokud by taková změna zákona prošla Poslaneckou sněmovnou i Senátem, s největší pravděpodobností by nenarazila ani u prezidenta České republiky Petra Pavla. Ten v rámci návštěvy Zlínského kraje a diskuze s občany, kterou připravila redakce Deníku, neměl proti legalizaci konopí připomínky.

V pěstírně je oddělení, kde se pěstují takzvané mateční rostliny. Z těch se vytváří klony. Mateční rostliny jsou vzácné kvůli své genetice.
Takto to funguje v pěstírně konopí: Simuluje se zde noc, den i roční období

„Pokud bychom k legalizaci přistoupili rozumně s jasně nastavenými podmínkami, negativních důsledků by bylo méně, než je tomu dnes. Naopak by to přineslo i pozitivní důsledky – ten, kdo si konopné produkty chce kupovat, tak si je bude kupovat certifikované s ověřenou kvalitou a nebude si je kupovat na ulici, kde neví, co si vlastně kupuje. Navíc by se proces dostal pod kontrolu. Byly by z toho pro stát určité daně, které by se nakonec daly využít na prevenci proti horším drogám,“ řekl prezident. Myslí si, že je nutné vnímat konopí na stejné úrovni jako tabák či alkohol.

Nebezpečí pro dopravu

To se nelíbí dopravním expertům. Očekávají, že kvůli tomu bude na silnicích méně bezpečno. „Pokud by změna skutečně prošla, povede to k nárůstu počtu případů, kdy řidiči pod vlivem budou ujíždět policistům, ohrozí při tom další šoféry, budou jezdit bez zábran a podobně. Nic dobrého to na silnici rozhodně nepřinese. Pokud se uvolní pravidla pro konopí, je otázkou času, kdy bude vyvíjen tlak na zrušení nulové tolerance pro alkohol,“ myslí si mluvčí Ústředního automotoklubu Igor Sirota.


Nahrává se anketa ...

S tím souhlasí i další odborníci na dopravu. „Marihuana je droga a její legalizací si vytváříme jakousi předsíň k tvrdým drogám. Bagatelizují se její účinky. Marihuana ovlivňuje výkon řidiče. Častěji chybuje, má horší prostorovou orientaci, nevnímá zcela realitu, zbytečně riskuje,“ vysvětlil předseda expertní rady Platformy Vize 0 Roman Budský.

Velmi vážným problémem podle něho je kombinace marihuany s alkoholem. „V takovém případě se zvyšuje riziko nehodovosti až dvěstěkrát,“ upozornil Budský.

Proti legalizaci konopí se staví specialista na léčbu návykových nemocí Karel Nešpor. „U osob závislých na marihuaně vyvolává i relativně malá dávka drogy bažení neboli craving a tendenci ignorovat jakékoliv limity. Navíc se konopí často kombinuje s alkoholem a tato kombinace zvyšuje riziko nehody ještě více než samotný alkohol. Tady neobstojí častý argument, že alkohol zabíjí na silnici častěji než marihuana,“ sdělil Nešpor zpravodajskému serveru Aktuálně.cz.

V konopí jsou psychoaktivní složka a nepsychoaktivní kanabinoidy. Efekt psychoaktivní složky na psychickou pohodu je velmi diskutabilní a není důvodem k předpisu léčebného konopí.
Je fascinující, jak látky z konopí podpoří léčbu rakoviny, říká onkolog Matějka

Problémem je, že zatímco u náhodných uživatelů konopí hladina tetrahydrokanabinolu (THC) v krvi klesá, u pravidelných konzumentů se v těle drží o dost déle. V krvi ji lze odhalit i po týdnu od poslední dávky.

Nehod pod vlivem drog přibývá

Každoročně vyšetřují policisté v Česku zhruba 95 tisíc dopravních nehod. Necelou pětinu zaviní řidiči pod vlivem alkoholu, někdy i v kombinaci s jinou návykovou látkou. V poslední době však přibývá havárií, kdy jsou řidiči pod vlivem drog.

„V roce 2023 jsme zaznamenali 437 nehod, kdy byl viník pod vlivem drog. Je to o 160 případů více než v roce 2022. Při těchto dopravních nehodách, bohužel, jedenáct lidí zemřelo. To je oproti roku 2022 o šest více,“ informoval ředitel dopravní policie Jiří Zlý.

Od 1. dubna je částečně legalizované konopí v Německu. Lidé mohou pěstovat rostliny, ale maximálně tři kusy. To zhruba odpovídá množství 50 gramů, které smí dotyčný mít v soukromí pro svoji konzumaci. Při pohybu ve veřejném prostoru je povoleno mít u sebe poloviční množství.

Sklizeň konopí na farmě u Konopného Táty, 12. října 2023, Horní Bludovice
Konopí z Těrlicka jede. „Tátovi“ se sklizní pomáhá dalších sedm zemědělců

Legalizace se dočkaly i takzvané pěstitelské kluby. I ty ale zákony regulují. Počet členů je omezený na pět set. Kluby by měly sloužit jako pomyslné zdroje pro své členy, kteří nechtějí pěstovat konopí doma. Měsíčně však od klubu mohou získat maximálně 50 gramů.

Rozhodnutí německých politiků uvítal předseda Pirátů Ivan Bartoš. Krok západních sousedů označil za skvělou zprávu s tím, že je načase, aby i Česko následovalo německý příklad. V Česku je konopí dostupné pouze v lékárnách a koupit jej lze pouze na vydaný lékařský předpis. Lékaři jej předepisují na chronickou bolest.

Mělo by Česko částečně legalizovat konopí? Pokud k tomu dojde, sníží se bezpečnost na silnicích? A lze konopí považovat za lehkou drogu spadající do stejné kategorie jako tabák či alkohol? Jaký na to máte názor? Napište autorovi na miroslav.elsnic@denik.cz.