Dřevo a OSB desky jsou oproti loňsku dražší. Jinak jsou ceny většiny stavebních materiálů v posledních měsících spíše stabilní, zjistil Deník. Stavebníci doufají po chudších letech kvůli vysoké inflaci, cenám energií a materiálů v nový stavební rozkvět. Trh však mohou brzdit drahý písek či cement.

Stagnace cen stavebních materiálů v letošním prvním kvartálu vyplývá i z pravidelného sledování společnosti ÚRS CZ. „U většiny jsme zaznamenali žádnou nebo pouze minimální změnu,“ sdělili.

Modernizaci či zateplení domu nebo bytu v minulosti zdražovaly rostoucí ceny materiálů:

Aktuálně zvedli ceny výrobci tmelů, stavebních lepidel a omítkovin, skla, železa a hliníkových výrobků.
Zdražování stavebních materiálů: U některých stouply ceny o víc než sto procent

Čísla potvrdila Deníku i společnost DEK, největší dodavatel materiálů a služeb pro stavebnictví v České republice. „Meziročně jednotkové ceny většiny materiálů mírně klesají s některými výjimkami, jako je například dřevo nebo OSB desky,“ uvedl ředitel Stavebniny DEK Radek Vít.

Podle něj je nárůst u dřeva pět až deset procent, u OSB desek zhruba pět procent.

Stavebního materiálu má být zatím dostatek. „To se i s cenami může změnit při vyšším oživení poptávky, než na jaké jsou výrobci připraveni,“ upozornil Vít s tím, že společnost DEK eviduje pozvolné navyšování poptávky po dřevostavbách, sušeném dřevu a strojním opracování krovů. Firmy podle něj chtějí uspořit čas na stavbě, ať už kvůli nákladům na kvalifikované pracovníky nebo kvůli jejich nedostatku.

Dřevostavby jsou v Česku stále oblíbenější:

Podle údajů Českého statistického úřadu se domy na bázi dřeva podílely na budování nových objektů v roce 2020 skoro pětinou.
Čtyřicátníci chtějí stavět ze dřeva, mladší fandí cihlám a betonu

Některé stavební firmy však ohledně vývoje cen nejsou zcela optimistické. Podle zástupců Rebu-stav, specialisty na izolace, dřevo a OSB desky zdražily až o dvacet procent. „Výrazné zvýšení ceny spatřujeme také u výrobků z hliníku, oceli a skla. Naopak snížení v řádech jednotek procent evidujeme u izolačních materiálů, fasádních lišt, armovacích sítí, ale i u nakupovaných oken a dveří,“ vyjmenoval obchodní ředitel Petr Šítal.

V minulých letech zlevňovaly podle údajů ÚRS CZ hlavně tepelné izolace a výrobky z oceli, tedy materiály, jejichž cena extrémně vzrostla v období kolem vypuknutí války na Ukrajině. Naopak nárůst byl u výrobků z betonu.

Problém u klíčových staveb? Písek, kámen, cement

A právě budoucí vývoj u základních surovin může být pro mnohé stavebníky problém. Beton ze dvou třetin tvoří kamenivo, na jehož nedostatek nedávno upozornila analýza výzkumné společnosti CEEC Research. „Kritický nedostatek materiálů pro stavebnictví se týká kameniva, ale i dalších základních surovin – písku a kvalitního cementu, což se už nyní citelně promítá do jejich cen v Česku,“ řekl Deníku jednatel společnosti CS-BETON Marek Matějka.

Současné procesy spouštění nových pískoven a kamenolomů jsou podle něj obrovsky zdlouhavé, často trvají deset až patnáct let. „To značně ztěžuje realizaci klíčových a strategických stavebních projektů.  V budoucnu to může být problém také například pro plánované vybudování rychlodrah, protože je zkrátka nebude z čeho postavit,“ tvrdí Matějka.

K vývoji stavebního materiálu se dá použít i staré oblečení:

S troškou nadsázky by se dalo říci, že k dotačnímu programu Oprav dům po babičce by v budoucnu mohlo ministerstvo životního prostředí přihodit i stavební materiál vyrobený z babiččina svetru či dědových kalhot. Ilustrační snímek
Podlaha z hadrů, dveře z PET lahví. Stavebnictví jede na vlně recyklace

České stavebnictví se kvůli tomu potýká s až násobně dražšími vstupy oproti okolním státům. „Zatímco v Polsku stojí tuna písku 80 až 100 korun za tunu, v Česku se cena vyšplhala na 270 korun. Překvapivě i v Německu jsou některé stavební materiály levnější než v České republice,“ vysvětlil s tím, že z hlediska logistiky se ale jeví import materiálů jako stále méně výhodný vzhledem k rostoucím přepravním nákladům.

Podle Matějky kvůli drahým emisním povolenkám trpí trh vysokou cenou cementu. „Snahou jeho výrobců je více prosazovat směsné cementy, jejichž cena je emisními povolenkami zatížena méně z důvodu menšího obsahu slínku (laicky základního pojiva). To však přináší mnoho výrobních komplikací a v konečném důsledku je třeba dávkovat tohoto cementu více, takže kýžený efekt v podobě snížení uhlíkové stopy je stejně v nedohlednu. Navíc tyto cementy jsou pro některé konstrukce doslova nevhodné,“ popsal za CS-BETON.