Prezident Petr Pavel na to reagoval kritikou: „Předvolební výroky Andreje Babiše podněcující protiukrajinské nálady považuji za nevhodné, nefér a nebezpečné. Ale kampaň jeho oponentů, která z něj a hnutí ANO dělá zastánce ruských zájmů, je stejně nefér a stejně nebezpečná. Jedno ani druhé politickou kulturu v naší zemi nezlepší a důvěru občanů v politiky nezvýší.“

Otázka týdne: Má se slavit osvobození Československa Rudou armádou? Vyjádřit svůj názor můžete v anketě na konci článku.

Jaký je aktuální vztah ODS k Rusům? Mají být všichni na černém seznamu, protože se masově nejen nebouří proti Vladimiru Putinovi, nýbrž ho většinově podporují a jeho válku proti Ukrajině schvalují či tolerují? Měla by proto vláda přehlížet, že velkou část Československa osvobodila Rudá armáda?

Například francouzský prezident Emmanuel Macron pozval na oslavy 80. výročí vylodění spojenců v Normandii i zástupce Ruské federace, byť sovětští vojáci se jí přímo neúčastnili.

Český premiér Petr Fiala.
S populisty ne. Vládní koalice s ANO je vyloučena, řekl Petr Fiala v debatě

O novodobé podobě vlastenectví se hovoří i v jiné než teoretické rovině. „Myslím, že mnoho našich krajanů bylo a je pobouřeno, když vidí mladé ukrajinské muže v kavárnách a slyší o tom, kolik úsilí nás stojí pomoc Ukrajině,“ řekl polský ministr obrany Wladysław Kosiniak-Kamysz.

Co všechno už zaznělo v unikátních debatách Deníku s premiérem Petrem Fialou? Články a videa najdete pohromadě ZDE.

Mají Česko, Polsko a Německo vracet Ukrajince domů, tedy na frontu? A bojovali by Češi za svou napadenou vlast?


Nahrává se anketa ...

Petra Fialy se zeptáme i na nepovedenou výměnu ministra pro vědu, výzkum a inovace, kdy se Pavel Tuleja, který měl potíže s někdejším publikováním v predátorských časopisech i odbornou kvalitou svých prací, vzdal nominace za TOP 09. Vláda také obdržela finální nabídky dvou uchazečů na dostavbu jaderných bloků. Je sázka na jádro správná?

Premiér odpoví ve čtvrtek v 11:15. Jen na Deník.cz

V pravidelných debatách Deníku s Petrem Fialou se budeme ptát za vás, naše čtenáře a posluchače. Otázky na dané téma pro tento týden můžete posílat na mail: otazkypremierovi@denik.cz. Deník je poté položí panu premiérovi.