Máte to jinak? Hlasujte v dotazníku Deníku.cz.

Ve velkém dotazníku můžete odpovídat i na další otázky o evropské integraci a jejím vlivu na běžný život Čechů, Moravanů a Slezanů. Co si myslíte o Evropské unii? Má smysl v ní být? Jak moc nám pomáhá? Jaké výhody využíváte? Co vám na EU vadí?

Zdroj: DeníkDotazník a témata z něj vzešlá tvoří jednu z linií projektu, který připravila redakce k výročí návratu České republiky do ekonomického prostoru tradiční Evropy pod jednoduchým názvem 20 let v Evropské unii.

Anketu Deník.cz vytvořil kromě výročí i z jiného důvodu. „Letos nás čekají další volby do Evropského parlamentu. A to v době, kdy je česká společnost rozpolcena v mnoha otázkách. Funkčnost Evropské unie je jednou z nich,“ poznamenal šéfeditor Deníku.cz Tomáš Herman.

Anketu brzy doplní další části seriálu. První z nich bude dvacet tvrzení o Unii, v nichž se v krátkých článcích podíváme na dvacet vět, které často o EU, Bruselu nebo Unii slýcháme. A které z nich jsou pravdivé, které jen fáma a na kterých je pravdivý jen základ nebo jsou vytržené v kontextu.

Letošní volební maraton odstartují v červnu volby do Evropského parlamentu. Deník přináší odpovědi na nejdůležitější otázky: Termíny, volební systém, kdo kandiduje, jak je to s voličskými průkazy a další potřebné informace.
Eurovolby 2024: Jak a kde volit, termíny, kdo kandiduje, co průkaz a kroužkování

Další částí projektu je rubrika Černá a bílá Martina Komárka, kde se budeme věnovat euru. Poslední část bude regionální.

„V květnu se ve všech krajích České republiky pokusíme najít pět největších projektů či staveb, které stojí či fungují díky členství Česka v Unii. A na druhou stranu na pět zmařených příležitostí, v nichž se peníze z Unie ztratily a nebo je čerpající subjekty zneužily či špatně využily,“ doplnil Herman.

Sérii zhruba dvaceti otázek včetně té, o níž píšeme na začátku, můžete vyplnit ZDE.

Jak odpovídat v dotazníku Deníku

  • Online: vyplněním formuláře na denik.cz/anketa
  • Pokud vám nevyhovuje online forma, lze poslat i vyplněný dotazník z novin. Poprvé vyšel ve středu 27. března a během dubna ještě několikrát. Takový dotazník nám, prosím, zašlete do 28. dubna 2024 (včetně) na adresu Vltava Labe Media, centrální redakce Deníku, U Trezorky 921/2, 158 00 Praha 5. Na obálku napište heslo „Anketa Deník".