Doma je to levnější
„Policie ČR se o případech utracení zvířat a pohození mršin většinou nedozví,“ potvrdila mluvčí rychnovské Policie České republiky Alena Kacálková. Tím pádem dochází k nepostižitelným případům, kdy jsou zvířata beze svědků utrácena neodborným, nebo dokonce krutým způsobem. Pro majitele je utracení zvířete „po domácku“ navíc levnější – u veterináře přijde injekce se smrtící látkou na částku kolem dvou set korun.
Usmrcená, důvod neznámý
Bez vysvětlení zůstává nález, který učinil hajný v lese u Panské Habrové v březnu. Někdo tam vyhodil čtyři těla usmrcených vzrostlých jehňat. „Kontaktovali jsme odbor životního prostředí a Krajskou veterinární správu,“ podotkl k nálezu velitel rychnovské Městské policie Miloš Friml. „Policie České republiky tento případ jako přestupek nešetří, neboť u tohoto konkrétního úmrtí nebylo prokázáno týrání nebo usmrcení surovým způsobem,“ upozornila mluvčí PČR Alena Kacálková. „Pokud by k týrání došlo, dá se klasifikovat jako trestný čin týrání zvířat (pokud toto zjistí veterinární správa, má ohlašovací povinnost) nebo přestupek proti pořádku ve státní správě a územní samosprávě. Vždy se postupuje dle jednotlivého konkrétního případu,“ dodala Kacálková.
Podle velitele Městské policie Kostelec nad Orlicí Petra Černohorského neměl loňský případ ukradené a zabité ovce žádné pokračování. „Šlo o jediný incident,“ hovořil Petr Černohorský. V minulém roce se totiž na poli u Kostelce našla ovčí hlava a zbytky těla.