V prvním případě došlo ke krádeži věcí z nezajištěného stanu, provinilec z batohu odcizil finanční hotovost, mobilní telefon a sluneční brýle.

I ve druhém případě zloděj využil nepozornosti majitelky, kdy odcizil mimo jiné dvě tašky dámského oblečení, batoh, kabelku s fotoaparátem, mobilním telefonem a peněženkou. Celková škoda se v obou případech pohybuje kolem 12 tisíc korun.

Policisté radí, jak ochránit svůj majetek

Policie každoročně v průběhu léta řeší větší počet kapesních krádeží, krádeží věcí z vozidel, ze stanů a rekreačních chatek, ale i ztráty předmětů různého druhu. Abyste nebyli nepříjemně zaskočeni a překvapeni tím, že se stanete obětí zloděje, je třeba mít stále na paměti, že průměrně šikovný zloděj vás nepozorovaně okrade během několika vteřin. Pro pachatele je velice snadné věci z kapes, batohů nebo kabelek, ale i předměty, které jsou uloženy ve vozech či plátěných příbytcích, zcela bez povšimnutí během rekordně krátké doby odcizit. Ne vždy sice dokážeme svůj majetek řádně zabezpečit, ale přesto je možné vlastním chováním předejít ztrátám. Dodržování všech preventivních rad a pravidel možná neodradí pachatele majetkové trestné činnosti od spáchání krádeže, ale určitě minimalizuje škody, které Vám tím způsobí. Proto Vám přinášíme několik jednoduchých, leč velmi efektivních rad, jak nedat zloději šanci: 

• Na společenské, kulturní či sportovní akce si neberte cenné věci (šperky, přenosné počítače, elektroniku a podobně).

• Auto, stan i chatku vždy řádně uzamkněte (zip stanu například visacím zámkem) a to i v noci, když uvnitř spíte. V autě nenechávejte na viditelném místě pokud možno vůbec nic. Ani zavřený úložný prostor vozu, do kterého není vidět, však není zárukou bezpečnosti.

• Při nocování mějte všechny cenné předměty (telefony, fotoaparáty, videokamery apod.) a finanční hotovost u sebe. Ve stanu je ukládejte k hlavě a ne k nohám. Nenechávejte  je v žádném případě v předsíňce stanu či chatky.

• V přechodném obydlí nikdy nenechávejte volně ležet klíče od vozu.

• Nevozte s sebou větší finanční hotovost, pokud možno, plaťte platební kartou. PIN kód k bankovním kartám nikdy nemějte uložen u karty.