Pod záminkou prodeje holicího strojku se muž dostal do bytu třiaosmdesátileté stařenky.

„Když koupi odmítla, požádal ji neznámý pachatel o půjčku peněz na benzín. Žena před ním otevřela zásuvku a lupič jí z ní sebral našetřených deset tisíc korun. Důchodkyně mu však nechtěla peníze jen tak nechat a pokusila se mu je vzít zpět. Podařilo se jí vytrhnout mu alespoň část peněz. Se čtyřmi tisíci a peněženkou s dalším víc než tisícem korun pak zloděj z bytu utekl,“ popsala v pátek případ Alena Kacálková Chvojková, tisková mluvčí Okresního ředitelství Police ČR Rychnov nad Kněžnou.

Policie nabádá seniory k ostražitosti. „Nedůvěřujte neznámým lidem. Nikoho cizího nevpouštějte do svého bytu. Podvodníci využívají různé záminky a lsti, aby se dostali k vašim penězům. Snaží se vniknout do vašeho bytu, a pokud z vás nevylákají peníze přímo, ovládají řadu způsobů, jak vás okrást. V případě jakýchkoliv pochybností a obav volejte na bezplatnou linku 158!“ varuje za polici mluvčí.

(ehl)

Zloději se vtírají do bytů důchodců

Východní Čechy - Podvodníci a zloději v poslední době stále více zneužívají důvěřivosti zejména starších lidí.

Minulý týden v úterý oslovili v Pardubicích 76letou paní muž a žena s tím, že hledají nemocnici. Důchodkyně nastoupila do vozu a ukázala jim cestu. Během jízdy ji dvojice poprosila, aby si u ní v bytě mohla nechat nějaké doklady, aby o ně nepřišla. Oba neznámí za ni vešli bez pozvání do bytu. Zde stařenku požádali o půjčku 22 tisíc korun s tím, že jejich kolega měl nehodu s kamionem a rozbil přitom nějaké televize, které musí zaplatit. Paní jim uvěřila a peníze půjčila. Neznámí hosté nato kvapem odešli Nešťastná důchodkyně si o návratu tisíců může nechat jen zdát.

V Budislavi na Svitavsku o dva dny později v poledne zaklepala na dveře rodinného domu 85leté majitelky neznámá žena. Stařenka v domnění, že ji jde navštívit známý, kterého čekala, dveře otevřela. Jakmile spatřila cizí osobu, snažila se dveře okamžitě zavřít. Avšak mladá žena jí v tom zabránila a snažila se do domu vetřít pod záminkou, že nutně potřebuje vodu. Stará paní neodbytné vetřelkyni vyhověla. Protože měla vodu příliš rychle natočenou, snažila se jí neznámá žena všemožně zabavit. Když se nečekaně z kuchyně ozval další ženský hlas oznamující „hotovo“, majitelka domu uviděla další cizí ženu, která z kuchyně pospíchala ke vchodovým dveřím. Tu vzápětí následovala i první z žen. Když obě nezvané návštěvnice z domu odešly, důchodkyně zjistila, že jí a jejímu manželovi zmizely veškeré celoživotní úspory – 275 tisíc korun.

Bezprostředně po činu litomyšlští policisté zadrželi dvě ženy ve věku 36 a 41 let, které se ke krádeži doznaly. „Policejní komisař obě ženy obvinil z trestných činů krádeže a porušování domovní svobody, za které jím hrozí až tříletý pobyt ve vězení. Odcizené peníze, které policisté zadrželi, poputují zpět k původním majitelům,“ řekla vrchní komisařka svitavské policie Anna Štegnerová.

Karel Hrazděra