Dát za stromek kolem pěti set korun? Pro některé chytráky zbytečný luxus, který vyřeší jednoduše po svém. Přestože se již do lesa se sekyrou a pilou vydávají spíše jednotlivci, policisté nehodlají být shovívaví a zloději mohou pěkně narazit.

Kromě nepříjemného aroma linoucího se z jehličnatého úlovku mohou vyfasovat až patnáctitisícovou pokutu. V Hradci Králové se hlídky zaměřují především na okolí Nového Hradce a Malšovic. Na Pardubicku mají policisté spadeno hlavně na lokalitu v Rosicích. Na žádného chmatáka zatím nenarazili.

Podle lesníků se však lidé do lesů vydávají až zhruba deset dní před Štědrým dnem. Přesto jsou na východě Čech už nyní v pohotovosti. Stromky v nejrizikovějších oblastech pokryje speciální chemický postřik. V chladu zloděj nic nepozná. Stačí však pokojová teplota a ze skvostného jehličnanu se rozline neuvěřitelný zápach.

„Mezi další bezpečnostní opatření se řadí odstranění některých bočních větví nebo nastříkání větví a kmínku barevným sprejem. Stromky už poté nejsou pro zloděje tolik atraktivní,“ uvedl Zbyněk Boublík, mluvčí Lesů ČR, které vlastní zhruba polovinu lesů v zemi.

Mezi správci lesů panují spíše obavy z organizovaných skupin, které vyplení část porostu a stromky následně prodají. Naposledy si na obdobný případ vzpomněl Milan Zerzán z Městských lesů Hradec Králové.

„S takovým případem jsme se setkali před lety, kdy jsme přišli o 20 arů borového lesa poblíž Krňovic. Lidé z vesnice, kteří si přijdou pro jeden stromek, takovou škodu neudělají,“ uvedl Zerzán. Na Svitavsku už hodně dlouhou dobu žádný obdobný případ nezaznamenali. „S velkými překupníky jsme se setkali naposledy snad před deseti lety,“ sdělil Miroslav Bačovský z lesní správy.

Největší část stromků, které se nyní objevují v obchodech, nepochází ani ze samotných lesů, ale ze speciálních a k tomu účelu určených plantáží. „Tady je možné dosáhnout významně lepšího estetického vzhledu. Na vánoční trh se z lesů dostanou takzvané prořezy, což jsou především stromky netvárné a takové, které by vadily růstu perspektivních jedinců,“ dodal Zbyněk Boublík.