Pokud chataři z chalupy zmizí kompoty, konzervy či postarší deka, zřejmě nad tím mávne rukou. Jen ho rozčílí, že mu někdo leze do soukromí. Pokud zmizí cennosti jako televize, rádio, pila, jízdní kolo, už každého chalupáře smích přejde. Nastává zima a s ní se zloději, ale i bezdomovci vrací do hor, kde se pokoušejí vloupat do více či méně zazimovaných chalup rekreantů, kteří tu nyní tak často nepobývají.

Na vlastní kůži už to letos okusila majitelka rekreační chalupy v Orlických horách, která případ ohlásila dobrušským policistům. „Po příjezdu na chalupu zjistila, že objekt navštívil nevítaný host. Neznámý pachatel se dostal dovnitř oknem. Odnesl si televizor zn. Panasonic, dvě horská kola a prošívanou deku. Zmizely také konzervy a kompoty. Neznámý pachatel způsobil svou nevítanou návštěvou škodu 41 tisíc korun,“ zrekapitulovala typickou krádež z posledních dní Šárka Ehlová z tiskového oddělení rychnovské Policie ČR.

Potvrdila, že mnohé chalupářské osady, které se nacházejí na samotách, zůstávají po celé dlouhé zimní měsíce zcela opuštěné. To dobře vědí i zloději, kterým tak může začít „sezona“.

Vzkaz majitelům

Policisté na Rychnovsku na sklonku podzimu i v zimě provádějí namátkově pátrací akce právě v místech chalupářských a chatařských osad. Jednotlivé hlídky policistů kontrolují, jestli rekreační objekty nenesou stopy po nevítaných návštěvách. Sledují, zda se v těchto oblastech nepohybují neznámí lidé. Kontrolují, jak jsou objekty zabezpečené. Většinou formou lístků nechávají majitelům chat a chalup vzkaz, že jejich majetek policie zkontrolovala.

Schovat vše. I žebřík

Policisté však mají zkušenosti, že na ochranu majetku nestačí pouze tyto policejní akce. „Proto apelujeme na samotné majitele rekreačních objektů, aby si svá sídla proti zlodějům řádně zajistili,“ uvádí Ehlová a pokračuje: „Zloději berou vše, na co přijdou, a hlavně to, co lze dobře zpeněžit. Pokud to je jen trochu možné, měli by si majitelé chat a chalup na zimu raději cennější věci odvézt zpět domů.“ Pachatelé ukradnou většinou veškerou elektroniku, ale také velmi rozšířenou zahradní techniku, počínaje sekačkami na trávu, po nákladné sekery, křovinořezy, motorové pily a podobná zařízení.

Ehlová dále upozorňuje, že do chat a chalup se nestahují jenom zloději, ale i bezdomovci a různí tuláci, kteří tu hledají azyl před dlouhou zimou a nevlídným počasím. První překážkou pro případné zloděje či tuláky jsou dobře zajištěná okna, zavřené okenice. „Lze použít ochranné fólie, ale i mříže. To platí samozřejmě i u vchodových dveří. V současné době trh nabízí řadu zařízení, jako různé typy elektrické signalizace,“ předkládá policistka konkrétní rady.

Mezi neméně důležité patří i ta následující: „Před zazimováním chalupy či chaty je vhodné schovat žebříky, aby majitel sám neusnadnil zloději přístup do objektu,“ varuje Šárka Ehlová. Stejně tak by si majitelé nemovitostí měli ukrýt různé nářadí, rýče, lopaty, krumpáče či sekyry, kterými zloděj či neznámý pobuda lehce rozbije dveře a dostane se do objektu.