VERZE

Nápad rozřezat mrtvolu, uložit ji do kufrů a poslat vlakem do dáli, není originální. Rozčtvrcenou mrtvolu mladé ženy, umístěnou do dvou kufrů, našli už 17. listopadu 1932 v Neapoli v rychlíku z Turína. Z vraždy byl později usvědčen jistý Serviatti, mezi ním a obětí totiž existovalo pouto vztahu.
O zločinu referoval také čs. tisk a případ posloužil zřejmě vrahovi Vranské jako inspirace. Žák předčil učitele - a taky to měl snazší, mezi ním a Vranskou nebylo žádné pojítko. Pokud totiž přisoudíme kauze Vranská sexuální motiv činu sadisticky vyšinutého jedince, říkáme jedním dechem, že pachatel s obětí se většinou potkají těsně před vraždou a dosavadní vztah mezi nimi je nulový nebo povrchní.
Existuje ale také verze, že policie podcenila výpověď Pěkného a Koklesové, přesně řečeno, nepracovala na jejím ověření. Co když se Vranské rozležela zrada exmilence a někdejší kamarádky? Co když se k ránu vydala do Nuslí udělat „brajgl“? Pěkný, voják z povolání, určitě netoužil po ostudě. Nejdřív hádka, pak rvačka, nakonec vražda… Každopádně v zachovaném torzu spisu není zmínka o prohlídce Pěkného bytu!
Nejslibněji se zřejmě jeví verze, kterou kdysi razil dnes už mrtvý kriminalista Miloslav Nečásek. V roce 1933 vojákoval coby délesloužící četař v Prešově a znal se s dalším četařem, jistým Pavlíčkem, fešákem s kudrnatými blond vlasy:
„Odpovídal přesně popisu blondýna, se kterým Vranská tančila poslední noc!“ vzpomínal Nečásek. „Na přelomu srpna a září 1933 měl dovolenou, pobýval v Praze, před vojnou pracoval ve špitále. Takže měl dost znalostí na to, jak se tajně dostat na pitevnu a udělat s tělem to, co musel… Když jsem řekl Pavlíčkovi, že ho podezírám, na kolenou mě prosil, ať mlčím, ať mu nekazím život! V roce 1935, to už jsem sloužil u policie, potkal jsem v Praze Pavlíčka. Bylo vidět, že je z našeho setkání celý nesvůj, hned se mi vytrhl, že spěchá, a zmizel. Byla chyba, že jsem v návalu jiných povinností nechal Pavlíčka plavat!“
Tak co, která verze je pro vás nejpřijatelnější? Nebo máte nějakou další, která pomůže rozluštit záhadu starou 74 let?