Úřad s Furdou rozvázala pracovní poměr dohodou bezprostředně po obdržení rozsudku, a to 20. dubna.

Furda se proti původnímu již loňskému verdiktu Okresního soudu v Rychnově nad Kněžnou odvolal. Začátkem dubna však Krajský soud v Hradci Králové rozhodnutí potvrdil a úředníka poslal na tři roky do vězení, uložil mu 50tisícovou pokutu a ještě zákaz činnosti ve veřejné správě na deset let.

Starosta Kostelce nad Orlicí Jiří Bartoš před vynesením rozsudku odvolacího soudu uvedl, že ctí presumpci neviny a dokud nebude rozsudek pravomocný, pohlíží na Milana Furdu jako na bezúhonného úředníka.

„Máme to spolu prodiskutované. Pokud by byl uznán vinným, nezbývalo by asi nic jiného, než ho z postu vedoucího odboru odvolat,“ uvedl tehdy Bartoš.
Nedávno se také Furda stal členem městské komise pro prevenci kriminality. Před odchodem z radnice se úředník nakonec funkce vedoucího odboru dopravy vzdal sám a rezignoval také na členství v komisi. Vedením odboru dopravy byl zatím pověřen Zdeněk Fajfr. Na místo už bylo podle starosty vypsáno výběrové řízení.

Obžaloba Furdu vinila z přijímání úplatku a porušení pravomoci veřejného činitele. Podle spisu úředník přijímal úplatky od srpna 2008 do února 2009, kdy přijal různé částky od 50 do tisíce korun, a to ve zhruba 60 případech. Celkem si tak měl přijít na 20 tisíc korun. Hrníček s nápisem Pro náročnou ženu, v němž ve své kanceláři shromažďoval finanční hotovost od svých klientů, se stal jedním z důkazů z braní úplatků.

(sir)